V Německu se dějí věci. Tamní Zelený žádá v Bruselu řízení proti vlastní zemi

11.05.2020 19:42

Europoslanec za ODS Alexandr Vondra se rozepsal o tom, že se kolem rozhodnutí německého ústavního soudu dějí mimořádně zajímavé věci. Na začátku podle něj byly celkem čtyři ústavní stížnosti od německých politiků – mimo jiné od bývalého předsedy AfD Bernda Luckeho a Petera Gauweilera z bavorské CSU.

V Německu se dějí věci. Tamní Zelený žádá v Bruselu řízení proti vlastní zemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

„Politikům se nelíbil tzv. public sector purchase programme (PSPP), v rámci nějž Evropská centrální banka (ECB) nakupuje prostřednictvím centrálních bank jednotlivých zemí dluhopisy z různých zemí EU a snaží se tak podporovat ekonomiku eurozóny. Tento program v roce 2018 posvětil i Evropský soudní dvůr (EJC),“ uvedl Vondra.

„Podle stěžovatelů banka překročila své pravomoci, když prováděla fiskální politiku a financovala členské státy bez svolení německé vlády a parlamentu. Druhý senát německého ústavního soudu dal stěžovatelům v některých bodech za pravdu; k přímému financování nedošlo, ale program je částečně v rozporu s německou ústavou, ECB musí do tří měsíců prokázat, že nákupy jsou nutné a přiměřené, v opačném případě se německá centrální banka musí z programu stáhnout,“ dodal s tím, že německý ústavní soud také v odůvodnění tvrdě zkritizoval předchozí rozhodnutí EJC, které bylo podle něj svévolné, mimo rozsah jeho pravomocí a odporovalo běžným postupům.

Evropská komise obratem vzkázala, že evropské právo je nadřazené právu členských států, ergo EJC je nadřazen německému ústavnímu soudu. Jenže s tím německý ústavní soud vyjádřil jistý nesouhlas, viz: ‚Pokud by členské státy mohly jednoduše rozhodovat – skrze svoje vlastní soudy – o platnosti rozhodnutí EU, mohlo by to podkopat prioritu evropského práva a ohrozit jeho jednotnou aplikaci. Ale pokud by se členské státy zdržely jakékoliv možnosti přezkoumat, zda nedochází k překračování pravomocí, daly by tím orgánům EU výlučnou moc rozhodovat o Smlouvách, a to dokonce i v případě, kdy EU přijme interpretaci, která by ve své podstatě znamenala změnu smluv nebo rozšíření smluvně daných kompetencí.’ Přeloženo do lidské řeči: EU stále není federace a EJC neplní funkci federálního soudu. Členské státy odevzdaly EU pouze vymezenou část pravomocí, nikoliv všechny, a musí hlídat, zda je nepřekračuje,“ poznamenal Vondra.

„I další dění je zajímavé a svým způsobem paradoxní. Německý europoslanec (za Zelené) Sven Giegold napsal německé předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové dopis, v němž vyzývá k zahájení řízení proti Německu kvůli porušení smluv. Předsedkyně EK mu odpověděla, že po analýze nálezu budou podniknuty další kroky a ve hře je i možná procedura proti Německu, neboť „měnová politika Unie je její výlučnou záležitostí. Evropské právo má přednost před národním právem a rozsudky Evropského soudního dvora jsou pro všechny národní soudy závazné,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …