V Německu to bouchlo: Facebook smazal důkaz, ale už je pozdě. Čtěte, co bude dál a co si myslí lidé

29. 8. 2018 12:14

Případ zavražděného Němce v Saské Kamenici (Chemnitz) dnes dostal nový rozměr. Po internetu se začal šířit zatykač na dva hlavní podezřelé, kteří do Německa přišli z Iráku a Sýrie. Facebook jej však již stačil zablokovat.

V Německu to bouchlo: Facebook smazal důkaz, ale už je pozdě. Čtěte, co bude dál a co si myslí lidé
Foto: Repro Youtube
Popisek: Demonstrace ve východoněmeckém městě Chemnitz
reklama

Policie od začátku identitu obou mužů pečlivě tajila a vedle jména ani nechtěla uvést, jaké jsou národnosti. Nyní však jsou všechny tyto informace dostupné a německá veřejnost řeší další skandál. Saský vicepremiér Martin Drulig z SPD označil ilegální zveřejnění zatykače za obrovský skandál a ostře kritizoval policii. „Musí být jasné, že některé věci policii prostě nelze tolerovat. Je nemyslitelné, aby policisté dělali něco takového, byť musí vědět, že se tím dopouští trestného činu.“

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš provádí jménem České republiky dobrou zahraniční politiku?

89%
11%
hlasovalo: 16457 lidí

K Druligovi se přidal také saský premiér Michael Kretschmer z CDU, který označil zveřejnění zatykače za trestný čin. „Musíme to ihned vyřešit,“ doplnil. Ve stejném duchu se vyjádřilo také saské ministerstvo vnitra. „Je nepochopitelné, že se ten dokument dostal k veřejnosti,“ napsalo ministerstvo na Twitteru. Zatykač zveřejnil mezi prvními na svém twitterovém účtu spoluzakladatel hnuti PEGIDA Lutz Bachmann.

Mluvčí policie následně na dotaz německých médií potvrdila, že zatykač je pravý. Dokument byl rovněž zveřejněn také na facebookovém profilu uskupení „Pro Chemnitz“, které organizovalo protestní demonstrace. Po několika minutách však byl zatykač stažen. Dokument podle informací deníku Die Zeit zablokoval Facebook a správcům stránky poslal zprávy, podle které se měli dopustit porušení zásad facebookové komunity.

Fotogalerie: - Merkelová v Bavorsku

Rajčata neházíme, ale ukazujeme, volali odpůrci ka...
Parkoviště v Regensburgu byla v době mítinku Angel...
Na mítinku v Regensburgu
Policejní auta u katedrály
Protest AfD v Regensburgu
Autobus AfD

Facebooková skupina Pro Chemnitz však i bez smazaného příspěvku s přiloženým zatykačem funguje dál a momentálně ji označilo jako „To se mi líbí“ více než 16 000 lidí. Aktuálně administrátoři skupiny svolávají své příznivce k dalším protestům, které se mají uskutečnit zítra v 18:00. S nespokojenými obyvateli údajně přijde diskutovat také saský premiér Michael Kretschmer, který však mezi příznivci skupiny nemá příliš příznivců.

Saský premiér je stejně jako další představitelé politického mainstreamu kritizován za „nálepkování“ účastníků demonstrací, které se konají pravidelně každý den od neděle. Většina politiků tvrdí, že demonstrací se účastní xenofobové, fotbaloví chuligáni a nacisti. „Dlouho jsem v Saské Kamenici a mám toto město i jeho obyvatele rád. Považuji za odporné, že poklidně demonstrující lidi označují média a vláda za nacisty,“ vyjádřil názor většiny příznivců stránky Meg Abazos.

Obecně zakladatelé této skupiny a zároveň organizátoři demonstrací nejvíce kritizují fakt, že v Saské Kamenici, kde žije asi čtvrt milionu lidí, pobývá dle jejich názoru mnoho přistěhovalců. Někteří diskutéři zmiňují, že nemají problém s polskými či ruskými přistěhovalci, ale s těmi, kdo přišli ze vzdálenějších koutů světa a z naprosto odlišného kulturního a náboženského prostředí.  

Události v Saské Kamenici lakonicky okomentoval také Miroslav Macek. „Je to přece úplně jasné: nepokoje v Saské Kamenici mají na svědomí tisíce neonacistů a fotbalových chuligánů a vandalů, a nikoliv tamní naštvaní občané, dennodenně vidící, co způsobila imigrační politika Merkelové a dalších politiků. Jsem zvědav, kdy už Němcům, doposud stádně akceptujícím Führerprinzip, konečně dojde trpělivost a u voleb tu dnešní garnituru smetou.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

18:25 Klaus ml.: Připravujme se, Češi! Až se bude EU rozpadat... Tato slova nepotěší milovníky Unie

Několikatýdenní vyjednávání Evropské unie s Velkou Británií se kvůli neshodám rozpadla a skončila dř…