Host se nejdříve věnoval historii kláštera, který založil blahoslavený Hroznata – v příštím roce to bude 800 let. „Hroznata, jeho zakladatel, nebyl knězem, ale spravoval klášterní majetek,“ uvedl Lobkowicz. „Učinil slib, že se zúčastní křížové výpravy k osvobození svaté země. Byla to místa, která byla spojena s Kristem a byla v rukou nevěřících, což byli muslimové. Jak vidíte, totéž dnes oni říkají o nás...“
„V noci ze 13. na 14. dubna 1950 přepadly oddíly Lidových milicí, to byla armáda komunistické strany a státní bezpečnosti, takřka všechny mužské kláštery v Československu a odvezli jejich obyvatele do internačních klášterů,“ dostal se k nedávné pohnuté historii opat Lobkowicz. „Naši bratři byli odvezeni do Broumova. Tam byli hlídáni, ale nebylo jim bráněno v bohoslužbách. Z těch internačních klášterů byli pak propuštěni a šli buď do PTP, nebo do zaměstnání. Někteří dostudovali na bohoslovecké fakultě a byli vysvěceni a působili v duchovní správě. To byl třeba i případ Metoděje Zetla, který byl jako tepelský premonstrát farářem ve městě. Měl obavy o ostatky blahoslaveného Hroznaty. Vyjednával a přenesl ty ostatky ve vší tichosti do městského kostela. V roce 1993 se vrátily zase zpět.“
V roce 1978 československá armáda opustila klášter. „Jestliže to předtím vojáci devastovali, tak to bylo potom ještě horší, protože když jim tehdy třeba pršelo na hlavu, tak to ti vojáci alespoň provizorně opravili. Pak už to ale nikdo nedělal,“ řekl smutně Lobkowicz. „Do roku 1991 jsme žili na faře v Mariánských Lázních.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala