V Podolí našli na hřišti zvýšenou radioaktivitu. Podle Drábové tam byla roky

29.09.2011 18:33

Na dětském hřišti v pražském Podolí byla nalezena zvýšená hladina radiace. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové to způsobil přípravek, který obsahoval přírodní radium.

V Podolí našli na hřišti zvýšenou radioaktivitu. Podle Drábové tam byla roky
reklama
Na hřišti v pražském Podolí byly naměřeny několikanásobně vyšší hodnoty radiace, než je zde obvyklé. „V tom místě, kde bylo maximum, je hodnota zhruba tisíckrát větší, než jsou normální hodnoty," potvrdila serveru iDnes.cz předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Drábová však odmítá možnost ohrožení obyvatel, jsou to podle ni spekulace. „Kdybyste na tom místě, které je ale velmi malé, kde se naměřila tato maximální hodnota, stál hodinu, tak dostanete roční limit pro obyvatele. Ovšem limit je stanoven tak, aby měl obrovské rezervy do toho, kdy vás může záření skutečně ohrozit a poškodit. Hodnoty, že vás záření může přímo ohrozit, jsou na sto- až tisícinásobku toho limitu," vysvětluje.

Čtěte také: Do jaderné energie příliš zasahuje vrcholová politika, míní expertka

Zdroj radiace je ale neznámý. Nachází se pravděpodobně pod zemí, podle Drábové by mohlo jít o nějaký přípravek, který obsahuje přírodní radium. Datovat by se předmět mohl do první poloviny 20. století. „Mohla by to být například tzv. radiová jehla, které se používaly a občas se ještě používají pro terapeutické účely," míní.

Drábová také předpokládá, že zvýšená radiace byla na dětském hřišti několik let, jen se o tom nevědělo. Radium má velice dlouhý poločas rozpadu, okolo 1600 let. Vysokou hodnotu radiace zde nahlásil kolemjdoucí občan, který měl hodinky na měření radiace. Podle Drábové to je ojedinělé. „A musím říct, že si zaslouží velkou pochvalu za to, jak v klidu a s rozvahou jednal," chválí předsedkyně.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…