V Praze vznikl symbolický hřbitov padlých z Majdanu. Bylo vztyčeno 107 křížů

24.04.2014 13:57

107 obětí nedávných událostí z centra Kyjeva na tzv. Majdanu si včera odpoledne symbolicky připomněla tři občanská sdružení. V Praze u tramvajové zastávky Ruská zaplnilo zdejší prostranství 107 křížů, které mají zmíněné oběti symbolizovat.

V Praze vznikl symbolický hřbitov padlých z Majdanu. Bylo vztyčeno 107 křížů
Foto: Dekomunizace, o.s.
Popisek: Symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňuje oběti Majdanu
reklama

Akci a s ní spojený pietní akt uspořádalo občanské sdružení Dekomunizace  ve spolupráci s Ukrajinsko Evropskou Perspektivou a občanským sdružením Start Vršovice. Podle emailové zprávy, kterou serveru ParlamentníListy.cz zaslalo občanské sdružení Dekomunizace, se akce zúčastnil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle organizátorů byli mezi oběťmi lidé, kteří obětovali snu o lepší zemi svůj vlastní život. „Byli mezi nimi vysokoškolští profesoři, vědci, studenti, i prostí lidé ze západu, ale i z východu země,“ píší pořádající organizace v prohlášení, které dnes rozeslaly médiím.

Celé sdělení občanského sdružení Dekomunizace ZDE

„Naším záměrem je lidem ukázat, že jen něco přes tisíc kilometrů od nás na východ umírali za svoji svobodu konkrétní lidé, kteří po sobě zanechali svoje blízké, že nejde jen o nějakou anonymní zprávu z médií,“ říká Jakub Svěrák z Dekomunizace, o. s.

Historická paměť českého národa by neměla být krátká

Symbolickou akci zahájil v odpoledních hodinách pietní akt, v jehož rámci zazněla společná modlitba za oběti vedená primasem ukrajinské řeckokatolické církve Vasilem Slivotskijem z kostela sv. Klimenta v Praze.

Mimo jiné na akci promluvila Galina Andrejceva z nevládní organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva, která sdružuje Ukrajince na celém světě, podporující prozápadní kurz Ukrajiny: „Bojím se o Ukrajinu, není ještě ani náhodou dobojováno a k `nebeské setnině` se přidají tisíce dalších. Čelíme velmi mocnému agresorovi. Kdyby Ukrajina padla, je jen otázka času, kdy bude Putin pomýšlet na další Slovany. Historická paměť českého národa by neměla být krátká,” varovala. 

Symbolický hřbitov má zůstat na zmíněném pražském prostranství do konce dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemáš roušku? Tu máš ránu. Sítí se šíří video zásahu policie na pražské zastávce

18:40 Nemáš roušku? Tu máš ránu. Sítí se šíří video zásahu policie na pražské zastávce

Během soboty se po sociálních sítích začalo šířit video, které ukazuje tvrdý zásah policisty proti p…