V Rakousku začali uznávat test na protilátky, u nás máme nejspíš smůlu. Rázně odmítají Smejkal i Prymula

18.06.2021 10:22

Zatímco v sousedním Rakousku už funguje jako potvrzení o bezinfekčnosti také test na protilátky, v Česku se odborníci zatím jít touto cestou zdráhají. Jsou toho názoru, že hladinu protilátek, která je pro jedince bezpečná a na jak dlouho, stále nelze jasně stanovit, informují Novinky.

V Rakousku začali uznávat test na protilátky, u nás máme nejspíš smůlu. Rázně odmítají Smejkal i Prymula
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Petr Smejkal, šéf skupiny MeSES

Rakousko zavedlo od 19. května pravidlo, že kdo chce jít do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci právě také pozitivní výsledek protilátkového testu. Ten platí po dobu tří měsíců a počítá se ode dne, kdy byl proveden. Test v laboratoři si zájemce hradí sám, ceny se pohybují v rozmezí 40 až 70 eur (1000 až 1800 Kč).

Čeští odborníci přítomnost protilátek jako ukazatel bezinfekčnosti neuznávají. „Nikdo není schopen přesně stanovit hladinu, která by se uznávala. Dynamika poklesu protilátek je individuální, navíc by na to musela být standardizovaná laboratoř,“ řekl Právu epidemiolog a šéf poradní skupiny MeSES Petr Smejkal.

Původní zdroj ZDE

Stejně se vyjadřoval exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. „To, že to není úplně šťastné, je pravda. Ale zatím není přesně stanoveno, jaká je ochranná hladina. To záleží metoda od metody, ale taky je to velmi individuální,“ řekl. „Můžete mít třeba hodně vysokou hladinu protilátek, ale za 14 dní může hluboce klesnout,“ doplnil pro Právo.

Pro někoho prý může být bezpečná poměrně nízká hladina protilátek, jiného by zase nezachránila ani hodně vysoká hladina.

Jako potvrzení o bezinfekčnosti vůči covidu se v Česku aktuálně uznává doklad o očkování alespoň první dávkou od 22. dne. Zakoupenou vstupenku do kina, bazénu a na jiné akce pak doplňuje zmiňovaný doklad o prodělání nemoci, negativní PCR či antigenní test. Prokázat bezinfekčnost lze i čestným prohlášením o testování ze školy nebo ze zaměstnání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…