V TOP 09 práskl dveřmi další politik. Strana se prý posunula k aktivistickému liberalismu

19.12.2018 15:30

Oldřich Lomecký, který byl ve dvou předchozích volebních obdobích starostou Prahy, 1, vystoupil z TOP 09. Vyplývá to z rezignačního dopisu, který má ČTK k dispozici.

V TOP 09 práskl dveřmi další politik. Strana se prý posunula k aktivistickému liberalismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oldřich Lomecký
reklama

Strana se podle bývalého starosty odklonila od svého původního pravicově konzervativního zaměření a posunula se k politice „aktivistického liberalismu“. Lomeckého po říjnových volbách v čele Prahy 1 vystřídal Pavel Čižinský (Praha 1 sobě), bratr lídra hnutí Praha sobě a poslance Jana Čižinského. Vyjádření TOP 09 ČTK shání.

Podle Lomeckého strana pod vedením loni zvoleného předsedy Jiřího Pospíšila ztratila identitu. Bývalému starostovi se nelíbí, že TOP 09 vytvořila před volbami koalici se STAN a lidovci pod hlavičkou Spojených sil pro Prahu, které se po volbách dohodly na magistrátní koalici s Piráty a Prahou sobě.

„V tomto uspořádání TOP 09 umožnila v Praze vládu aktivistů z hnutí Praha sobě a novodobých budoucích kryptokomunistů – Pirátů. Lídr TOP 09, který toto dojednal, a zablokoval tím vítěze a patrně dnes už jediného představitele tradiční pravicové politiky ODS, se pak sám přesunul do Bruselu, protože tam je to asi pohodlnější a lépe placené,“ napsal Lomecký v dopise předsedovi stranické buňky v Praze 1, kterým je Giancarlo Lamberti. „Omlouvám se, pane předsedo, v takové politické straně už nemůžu a nechci být,“ uvedl dále.

Lomecký byl starostou první městské části od roku 2010 do letošního listopadu. Po neúspěchu ve volbách rezignoval na pozici předsedy TOP 09 v Praze 1. Působí také jako ředitel sokolského Tyršova domu na Malé Straně. V práci pro Sokol bude pokračovat.

Lomecký není jediným bývalým starostou, který v poslední době opustil svoji původní stranu. Z TOP 09 už před volbami vystoupila tehdejší starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, a to s podobným odůvodněním, jaké předložil Lomecký. Její krok způsobil koaliční krizi, v důsledku které v čele radnice skončila. Předchozí starosta Prahy 10 Vladimír Novák zase před volbami vystoupil z ČSSD a ve volbách kandidoval za uskupení Starostové pro Prahu.

Volby v první městské části vyhrála Praha 1 sobě, získala šest mandátů ve 25členném zastupitelstvu. Druhá byla ODS s pěti křesly, třetí Piráti se čtyřmi mandáty a čtvrtá koalice My, co tady žijeme (KDU-ČSL, STAN, Iniciativa občanů). TOP 09, která dosud vládla společně s ODS a ČSSD, obhajovala sedm křesel včetně postu starosty, získala ale jen tři mandáty. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO se dvěma křesly a Zelení s jedním. Na koalici se dohodly Praha 1 sobě, Piráti, My, co tady žijeme, a Zelená pro jedničku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

20:29 Fridrichová „šlápla“ do mrtvých migrantů. „Já to nevěděla!“

Reportáž pořadu 168 hodin, během níž byl poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník konfrontován novin…