V USA vyšla ukázka z knihy, která má rozdrtit Edwarda Snowdena

03.01.2017 20:00

Wall Street Journal představil ukázku z knihy Edwarda Jaye Epsteina „Jak Amerika ztratila své tajemství: Edward Snowden, muž a krádež“ , v níž tvrdě zúčtoval s bývalým analytikem Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwardem Snowdenem. Je to prý lhář, který si rozhodně nezaslouží prezidentskou milost. E. Jay Epstein důkladně vysvětluje, jak dospěl k tomuto závěru.

V USA vyšla ukázka z knihy, která má rozdrtit Edwarda Snowdena
Foto: ft.com
Popisek: Bývalý agent americké zpravodajské služby NSA Edward Snowden
reklama

„Žádná ze lží, které Edward Snowden sdělil poté, co v roce 2013 ukradl obrovské množství dat z Národní bezpečnostní agentury a přes Hongkong prchl do Ruska, není tak provokativní jako tvrzení, že se nikdy nechtěl stát součástí špionážních her, nýbrž se jen snažil poukázat na obrovské množství dat, které shromažďovala NSA,“ píše hned v úvodu autor. Lhal údajně i o tom, že měl původně namířeno do Latinské Ameriky, jenže vláda USA zablokovala jeho pas v době, kdy cestoval, čímž ho v podstatě zadržela v exilu v Rusku. Podle Epsteina není pravdivé ani toto tvrzení. Snowdenův pas americká vláda zablokovala ještě v době, kdy pobýval v Hongkongu.

Ruská společnost Aeroflot dovolila Snowdenovi nasednout na palubu letadla do Moskvy, ačkoli velmi dobře věděla, že po něm jde americká vláda, píše Epstein. V Rusku navíc Snowdena vyprovázela z letadla speciální ozbrojená jednotka. To všechno nasvědčuje tomu, že se analytik těšil podpoře Moskvy. Cestu do Moskvy měl navíc uhradit zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange. Obamova administrativa obviňuje hackery serveru WikiLeaks ze spolupráce s Ruskem.

Snowden vyzradil např. existenci utajovaného bezpečnostního programu PRISM na sledování zahraniční elektronické komunikace. Někdejší analytik NSA se sice hájil slovy, že předal novinářům jen dokumenty svědčící o tom, že agentura nejednala v souladu se zákonem, jenže tajné vyšetřování stálé komise pro zpravodajské služby ukazuje, že ve skutečnosti ukradl Pentagonu a NSA 1,5 milionu dokumentů. Snowden ohrozil jak bezpečnost amerických vojáků v zahraničí, tak úspěšnost boje s terorismem. Komise o tom informovala ve zprávě publikované 22. prosince. Přitom je třeba vzít v úvahu, že řada skutečností může zůstat i nadále utajena, takže podle autora prozatím vidíme jen špičku ledovce z operace, kterou Snowden spustil.

V neprospěch bývalého analytika hovoří nejen rozsah krádeže, které se dopustil, ale také důležitost materiálů, které odcizil. Do cizích rukou se dostala mnohá vojenská tajemství. Agentura, jež fakticky existuje od roku 1952, chránila celou řadu tajemství, a to včetně těch, která souvisela s informační válkou v kyberprostoru mezi Moskvou a Washingtonem. Snowden sice tvrdil, že před odletem do Moskvy citlivé materiály zničil a agentům ruské tajné služby nic nepředal, jenže ho ze lži usvědčili někteří ruští představitelé, kteří si pochvalovali, co se od Snowdena dozvěděli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…