V Ústavu pro studium totality se bude propouštět. Skončí skoro pětina lidí

24.10.2014 17:30

V Ústavu pro studium totalitních režimů se bude propouštět. Změny se mají týkat především odboru digitalizace, jedno z jeho oddělení má zcela zaniknout. Příští rok v březnu tak v ústavu skončí zhruba dvacítka zaměstnanců, což je téměř pětina ze současného počtu pracovníků. Vyplývá to z dopisu, který v pondělí poslal odborovým organizacím nový ředitel ústavu Zdeněk Hazdra a který má ČTK k dispozici. O propouštění je informoval v rámci plánovaného nového organizačního řádu. Zeštíhlit se má také řízení ústavu.

V Ústavu pro studium totality se bude propouštět. Skončí skoro pětina lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů
reklama

Podle mluvčího ÚSTRu Pavla Ryjáčka se vedení ve středu 29. října sejde se čtyřmi odborovými organizacemi, které v ústavu působí. Poslední den v říjnu se má konat setkání se zaměstnanci a 12. listopadu má o změně organizačního řádu a propouštění jednat i rada ústavu.

Některé odbory ÚSTR s propuštěním nesouhlasí. Místopředseda Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslav Vodrážka ČTK řekl, že se bude propouštět i přesto, že má ústav o téměř deset milionů korun vyšší rozpočet. Změny jsou prý jen pokračující čistkou, která začala loni.

Připomněl, že v polovině září byl už odvolán ředitel digitalizačního odboru Peter Rendek. „Je to destruktivní činnost, která má nejen personální, ale i systémový a potažmo politický charakter," míní Vodrážka.

V archivu vznikne nové digitalizační pracoviště

Propouštění zřejmě souvisí i s údajnými chybami, které kontrola našla ve více než polovině digitalizovaných materiálů Archivu bezpečnostních složek. Odbor informatiky a digitalizace se má v ústavu sloučit s ekonomickým. V archivu vznikne nové digitalizační pracoviště a stávající odbor digitalizace v ústavu se zmenší. Digitalizace bude jak v ústavu, tak v ABS, který odpovídá za archiválie a předkládání badatelům, a bude odpovídat i za digitalizaci, píše se v dopise.

Podle Vodrážky se tím ale činnost ústavu a archivu de facto rozdělí, podle zákona mají úzce spolupracovat. „Vedení se bude snažit simulovat, že tady (v ústavu) digitalizace probíhá. Ve skutečnosti to budou realizovat v archivu a tady se zbaví dvou desítek zaměstnanců," komentoval Vodrážka.

Hazdra v dopise uvedl, že „odpadnou komplikované a mnohdy absurdní dohady" mezi ústavem a archivem o tom, kdo o čem rozhoduje, kontroluje a za co zodpovídá. Původně chtělo prý vedení ÚSTR převést zaměstnance do archivu s garancí smlouvy a platu. To se ale nepodařilo. V dopise se uvádí, že proti tomu některé odbory udělaly kampaň. Odbory podle Vodrážky ale poukazovaly na nezákonnost. Šéf ústavu v dopise napsal, že nezbývá než provést změnu nákladnější a co do sociálních dopadů bolestivější formou.

Každý propuštěný dostane pět platů. Zdaleka ne všichni zaměstnanci však budou moct přejít do ABS. „Archiv totiž o většinu nemá zájem. Na trhu práce snadno najde kvalifikovanější, a protože platy v archivu jsou obecně nižší než v ústavu, nebude nikomu plat zachovávat," odpověděl ČTK mluvčí ústavu Ryjáček. Zeštíhlí se i vedení ústavu. Nově by měl zůstat jen jeden náměstek oproti současným dvěma, na tři ze současných čtyř klesne i počet ředitelů odborů. Nový organizační řád má platit od příštího dubna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…