V arabských zemích klesá porodnost, informuje rozhlas. Ženy už prý nemají deset dětí, ale jen...

30.06.2017 21:04 | Zprávy

Ideálem arabského světa již nejsou desetičlenné rodiny, ale rodiny pouze se dvěma či třemi dětmi. Porodnost v těchto státech výrazně klesá. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

V arabských zemích klesá porodnost, informuje rozhlas. Ženy už prý nemají deset dětí, ale jen...
Foto: 4ever.sk
Popisek: Egypt, ilustrační foto

Zprávy o změnách v rodinné politice potvrdila Radiožurnálu paní Gamálát, jež žije v chudinské čtvrti Káhiry. „Mám dva kluky a jednu holku,“ uvedla s tím, že víc dětí už nechce. Ona sama je přitom ze sedmi dětí, nikdy nechodila do školy, neumí číst ani psát. Samotné jí však záleží na tom, aby její tři děti vystudovaly. A právě i to je podle ní důvod, proč ubývá početných rodin. Rodiče totiž chtějí, aby se jejich děti učily v lepších školách, aby měli vůbec sílu je vychovat. 

Moderní společnost v Egyptě podle všeho překonala i tradiční pojetí dětí jako pracovní síly. Ženy chodí do práce, například paní Gamálát uklízí studentské koleje. 

Ke snížení porodnosti pak dochází nejen ve městech, ale i na egyptském venkově. „Můžu jim dát lepší výchovu,“ potvrzuje paní Sabrín, jež má tři děti. Sabrín však prozatím do práce nechodí, stará se o děti. Její manžel dokonce uvádí, že chtěli jen dvě děti, to třetí byl omyl. „Dřív byl život jednodušší a levnější. Moderní technologie všechno zkomplikovaly,“ uvádí Husajn. Proto je podle něj nyní třeba lepšího plánování. 

Děti byly dříve brány jako pracovní síla v tradičním hospodářství. Dnes je ale zavedená povinná školní docházka, a tak se pohled na početné potomstvo mění. V zemi jsou k dostání také antikoncepční prostředky. 

  • Původní text ZDE

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …