V bývalých státech východního bloku hledají nové bojové síly. Zavádějí brannou povinnost a vznikají domobrany

30.03.2015 12:22 | Zprávy

Dvaadvacetiletý Krzysztof Nowak není žádný voják, ale student. Na první pohled se to však nepozná. Uniforma s polskými výsostnými znaky, vyleštěné vojenské boty, krátký sestřih – člen polského volnočasového armádního spolku by se dal s pravým vojákem snadno zaměnit. Jeho prapradědeček se účastnil odbojového hnutí proti Němcům, vypráví Nowak s hrdostí agentuře DPA. "Vlastenectví je v naší rodině tradicí. Když je vlast v nebezpečí, pak je třeba ji bránit," dodává.

V bývalých státech východního bloku hledají nové bojové síly. Zavádějí brannou povinnost a vznikají domobrany
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Nowakův názor není v Polsku vůbec ojedinělý, zvlášť v době, kdy se u sousedů na Ukrajině bojuje a Rusko anektovalo Krym. Podle nedávno zveřejněné studie by se téměř 30 procent Poláků přihlásilo do armády nebo k polovojenským skupinám, kdyby byla jejich vlast napadena.

Většina Poláků je pro zavedení branné povinnosti

Nejvíce lidí s takovýmto postojem je mezi mladými ve věku 18 až 24 let. Odhodlání roste s vyšším dosaženým stupněm vzdělání, lepšími znalostmi dějin a se vzory z ozbrojeného boje v rodinné minulosti. Narůstá také souhlas obyvatel se zavedením branné povinnosti. Pro by se v současnosti vyjádřilo asi 60 procent Poláků. "Od počátku konfliktu na Ukrajině jsme zaznamenali naprostý obrat v dosavadní náladě," říká Marcin Duma, jeden z autorů průzkumu. Pro 83 procent Poláků je největším nebezpečím pro jejich zemi Rusko. Obranné iniciativy zažívají nebývalý příliv zájemců – střelecké spolky, domobrana, organizace na obranu vlasti. Účastní se jich lidé jako Nowak, pro které je vojenství koníčkem a o víkendu nebo o dovolených jezdí na vojenská cvičení.

Generál se vrátil z důchodu, aby mohl budovat dobrovolnické sbory

"Je to potenciál, kterého musíme využít," říká generál Boguslaw Pacek, který se v listopadu vrátil z důchodu do práce, aby pomohl zabudovat dobrovolnické obranné iniciativy do systému národní obrany. Podle ministra obrany Tomasze Siemoniaka se dá uvažovat o společných školeních s rezervisty, využívání armádních cvičišť či budování regionálních obranných struktur, v nichž by spolupracovali vojáci z povolání s civilními skupinami. Na školách s vojenskou výukou nebo v organizacích s vojenskými cvičeními je asi 45.000 Poláků. Účastníků by se tak mohl najít dostatek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

4:46 Binec místo ordnungu. Čeští pracovníci o Německu, kam projedou přes kontroly

Důslednější kontrola na německo-českých hranicích je pravděpodobně jen začátek. Čeká nás horké léto,…