V kauze Nagyová jsme nic nezanedbali, tvrdí Ivo Ištvan

29. 5. 2015 16:22

Žalobce Rostislav Bajger v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití rozvědky nic nezanedbal a neporušil zákon. ČTK to řekl vrchní státní zástupce Ivo Ištvan z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v reakci na dnešní osvobozující rozsudek. Podle Ištvana vyšetřovatelé předložili řadu důkazů o sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky. Někteří politici postup žalobců kritizují.

V kauze Nagyová jsme nic nezanedbali, tvrdí Ivo Ištvan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan
reklama

"Podle mého nejlepšího přesvědčení vyšetřující státní zástupce (Bajger) nic nezanedbal a neporušil žádné ustanovení zákona o státním zastupitelství, ani nenaplnil žádné kárné provinění. Postupoval přesně tak, jak mu přikazuje zákon," řekl ČTK Ištvan.

Pravice postup olomouckých žalobců kritizuje. "Státní zástupce může být kritizován za nesprávné a protiprávní jednání a porušení povinností, ale takové jednání musí být přesně popsáno a specifikováno. Kárný žalobce případně může podat kárnou žalobu," dodal Ištvan.

Podle něj je ale obžaloba v kauze Nagyové v souladu s důkazy, ve kterých se prý jasně hovoří o sledování. "U soudu nedošlo k nějaké zásadní změně důkazní situace," řekl Ištvan.

Obžaloba je podle něj opřená o řadu důkazů, jako jsou výpovědi svědků. "Jedna ze svědkyň řekla, že paní Nečasová, dříve Nagyová, se jí přiznala, že nechává sledovat paní Radku Nečasovou.

Předložili jsme výpověď obžalovaného (exšéfa Vojenského zpravodajství Milana) Kovandy, který uvedl, že prováděli sledování. Při rozhodování o vazbě se dokonce omlouval, že zostudil armádu ČR. To by neuvedl někdo, kdo se cítí nevinen," dodal Ištvan

"Předložili jsme soudu rovněž záznam, který pořídil obžalovaný (zpravodajec Jan) Pohůnek, kde kromě jiného hovoří o tom, že by bylo nežádoucí a zničující, kdyby vyšlo najevo, kdo, kým a koho nechává sledovat," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

23:07 Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Mi…