V kauze Tatra podle Topolánka nepadla žádná korupční nabídka

31. 3. 2014 10:06

Bývalý premiér Mirek Topolánek dnes při výpovědi u pražského městského soudu vyloučil, že si tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták řekl na setkání v USA o úplatek za vyřešení problémů při dodávce terénních aut Tatra pro českou armádu. Představitelé automobilky podle něj přišli na setkání v americkém Centerville lobbovat nečekaně a bez pozvání. Jejich chování Topolánek označil za nestandardní.

V kauze Tatra podle Topolánka nepadla žádná korupční nabídka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat zakázku na několik stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 si podle obžaloby při služební návštěvě USA, kde byl součástí delegace premiéra, řekl o úplatek, když po tehdejším předsedovi dozorčí rady Williamu Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval pět milionů dolarů (přes 80 milionů Kč).

„Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil korupční nabídku," prohlásil před soudem Topolánek. Podle bývalého premiéra se tehdy představitelé Tatry snažili hodně lobbovat a oslovili ho na střelnici, protože se obávali, že by mohli o zakázku přijít kvůli problémům s firmou Praga, jež v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav. Ty však praskaly a Tatra s Pragou proto ukončila smlouvu, což bylo předmětem soudní pře mezi firmami.

Fotogalerie: - U soudu s Martinem Bartákem

Další stání soudu s Martinem Bartákem. Jako svědek...
Další stání soudu s Martinem Bartákem. Jako svědek...
Mirek Topolánek jde k soudu
Expremiér Mirek Topolánek
Expremiér Mirek Topolánek
Další stání soudu s Martinem Bartákem. Jako svědek...

Podle Topolánka však tehdy vláda nedělala žádné kroky, které by vedly ke zrušení zakázky. „Vláda neměla úmysl dělat nestandardní kroky," zdůraznil Topolánek. Přesto se však podle Topolánka měla Tatra s českou firmou dohodnout a kompenzovat jí způsobené ztráty, protože „vyrobené převodovky zůstaly ležet ladem na dvoře". Cabaniss vypovídal před soudem již dříve stejně jako někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars. Oba naopak tvrdili, že Barták v USA požádal o úplatek.

Druhým obviněným v kauze je majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž, který se údajně pokusil o podvod. Snažil se prý vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého Ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

20:52 Šok. Sbírka na klinikářku, exekutor jí za „camping“ vyměřil skoro půl milionu. I vy můžete přispět

Exekutor Ivo Luhan poslal občanským zástupcům Autonomního sociálního centra Klinika účet za to, že n…