V létě brojil proti rouškám. A teď leží rektor UK na JIP s mimotělní podporou plic

19.01.2021 17:52

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima je s koronavirem ve vážném stavu v nemocnici. Zima leží s dýchacími obtížemi ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v současnosti by měl být napojen na mimotělní podporu plic. Paradoxně právě Zima v srpnu tvrdil, že koronavirus je jen mediální pandemie, a vyzýval k ukončení povinného nošení roušek.

V létě brojil proti rouškám. A teď leží rektor UK na JIP s mimotělní podporou plic
Foto: Repro Facebook
Popisek: Prof. Zima, rektor UK
reklama

„Rektor UK Tomáš Zima je hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku. Důvodem hospitalizace jsou komplikace spojené s onemocněním covid-19,“ oznámil podle informací serveru iDNES.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Všeobecná fakultní nemocnice nechtěla Zimovu hospitalizaci nijak komentovat. „Žádné informace o našich pacientech nesdělujeme ani nekomentujeme to, zda u nás stále jsou, či nejsou hospitalizováni,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Anketa

Zachrání nás vakcína proti covidu-19?

27%
73%
hlasovalo: 10296 lidí
Zima byl do nemocnice s dýchacími obtížemi přijat již ve čtvrtek večer. „Dnes jsem byl hospitalizován ve VFN v Praze na Karlově náměstí s dýchacími obtížemi. Po dobu hospitalizace mne bude zastupovat prorektor prof. Jan Royt. Na současném provozu Univerzity Karlovy se nic nemění, všechna aktuální opatření jsou v platnosti,“ napsal tehdy na Twitteru.

Právě Zima přitom v létě kritizoval plošná opatření proti koronaviru, zejména povinné nošení roušek. „Ten virus tady je. My ho rouškou nezabijeme. Stejně jako je tady chřipka, je tady i koronavirus,“ uvedl Zima s tím, že koronavirus je mediální pandemie. Stejně tak se stavěl proti plošnému očkování a kritizoval nedostatečné informování o tom, kolik lidí zemřelo s covidem a kolik na covid.

Již v průběhu podzimu ale otočil, a s děkany lékařských fakult Univerzity Karlovy pak dokonce podpořil prohlášení, že očkování proti koronaviru je jedinou cestou, jak se vrátit k normálnímu životu společnosti. Podpořil také záměr vlády očkovat nejprve starší a nemocné občany a vzápětí zdravotníky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

14:34 To fakt nechtěli. Zeman si řekl, co chtěl a všude je ho plno

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zahraničí za ČSSD Jakuba Kulhánka. Kulhánek má na več…