V lidech narůstá bolševická nenávist vůči církvím, zlobí se komentátor

9. 2. 2012 15:55

Služby církve berou nevěřící jako samozřejmost, ukradený majetek jí ale nepřeje. Podle komentátora serveru Týden.cz Martina Fendrycha se lid zastává obyčejných zlodějů a hovoří o „vzrůstající bolševické nenávisti“.

V lidech narůstá bolševická nenávist vůči církvím, zlobí se komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy
reklama

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi je od vlády krajně nepopulární krok, což jí Fendrych přičítá ke cti. Naproti tomu opozice svým odporem ke schválení této úpravy v popularitě nahání body.

„Nic nepomáhá, že církve dělají pro českou společnost mnoho dobrého: starají se o nemocné, o staré, o nemohoucí lidi, slouží,“ obhajuje význam církve. „To nevěřící berou jako samozřejmost - a není divu: víra a z ní plynoucí služba jsou samou podstatou církve.“

„Do toho připomeňme opakované volání papeže po chudobě, po nemajetné, do Božích rukou vydané církvi,“ dodává s tím, že ale provoz domovů důchodců nebo charitu jsou zapotřebí peníze.

Lidé hájí zloděje

Svůj postoj Fendrych vysvětluje příkladem ze života: "Kdyby vašemu sousedovi ukradli auto, to auto se našlo, ale zloději mu ho nechtěli vrátit, byl by to skandál, svinstvo. Přesně totéž se tu ale děje s církevním majetkem - a většina je na straně zlodějů auta. Křičí na původního majitele: Choď pěšky, hamižníku!“ píše komentátor.

A korunu tomu podle Fendrycha nasadil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který uvedl pro deník Právo: „Jde o běžný zákon. Příští parlamenty, protože nedošlo k širší shodě, musí mít nárok do toho rozhodnutí vstoupit.“

„To je nejen popření nároku církve na odškodnění, ale popření českého práva vůbec. Nahrubo řečeno: ukradli ti auto, vrátili ti, co z něj zbylo, ale my ti to klidně zase zabavíme. Zákonem,“ překládá Sobotkův výrok, který označil za „doslova šílený“.

„Církve měly být v minulých 22 letech moudřejší. Měly říct: Je to naše, ale nechceme to. Vládní koalice jim v dobré víře uškodí. Bolševická nenávist vůči církvím u nás ještě vzroste,“ uzavřel Martin Fendrych.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jhe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

12:02 Láme se chleba, řekl Prymula. Nakažené sestry? Možná jinak. A temná informace o viru u nás

Epidemiolog Roman Prymula by měl odejít z čela Ústředního krizového štábu, neboť by se měl věnovat p…