V nemocnicích ubývá hospitalizovaných s covidem

05.04.2021 15:59

V neděli v Česku přibylo 1 911 potvrzených případů onemocnění covidem, o 169 víc než před týdnem. Byl to první mezitýdenní růst od 12. března. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v České republice více než 27 000 lidí, u kterých byla nákaza novým koronavirem prokázána. Většina z nich zemřela letos. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích ubývá hospitalizovaných s covidem
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 27 057 lidí s prokázaným onemocněním covid-19. Poslední tisícovka zemřelých přibyla do statistik od soboty 27. března. Celkem od začátku letošního roku zemřelo s koronavirem 15 113 lidí, tedy zhruba 56 procent z celkového počtu úmrtí od začátku epidemie.

Novým koronavirem se v Česku za více než 13 měsíců nakazilo 1,55 milionu lidí. Přibližně devět z deseti se už uzdravilo. Denní nárůsty počtu nově potvrzených případů ve srovnání se stejným dnem předcházejícího týdne už přibližně měsíc klesají. Výjimkou od konce prvního březnového víkendu byl pouze pátek 12. března a neděle minulého týdne.

Nejvíce se nyní nákaza šíří na pomezí jižních Čech a Vysočiny. Na Jindřichohradecku, kde za posledních sedm dní zaznamenali 445 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. S minimálním odstupem následuje Pelhřimovsko.

Se zpomalováním šíření nákazy se v posledních dnech rovněž snižují počty pacientů s covidem-19 vyžadujících nemocniční péči. S covidem leželo v neděli v českých nemocnicích 5 794 lidí, o téměř 1 800 méně než před týdnem. V těžkém stavu bylo 1 335 pacientů, což je nejméně od 21. února.

Ze zhruba 22 700 standardních nemocničních lůžek s kyslíkem je podle posledních údajů ministerstva volných 29 procent. Kapacita lůžek s plicní ventilací je vytížená ze čtyř pětin.

Laboratoře v Česku v neděli udělaly celkem 34 400 testů na nový koronavirus, o 13 700 méně než o týden dřív. Také v sobotu bylo testů v mezitýdenním srovnání o zhruba 14 700 méně. Do statistik se tak mohl promítnout vliv velikonočních svátků.

Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, se oproti předchozí neděli zvedl z 0,92 na 1,39 procenta. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 13,7 na 17,3 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených na počtu testů zvedl z 11,9 na 19,9 procenta.

Hodnota indexu PES, kterým se dříve řídila protiepidemická opatření v Česku, k dnešku stoupla na 55 bodů. V předchozích dvou dnech byla o tři body níž. Důvodem vzestupu je nárůst reprodukčního čísla z 0,76 na 0,81. Bodová hodnota indexu PES nadále odpovídá třetímu z pěti stupňů epidemického rizika. Reálně ale protiepidemická opatření odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni.

V neděli lékaři v Česku aplikovali 10 208 dávek vakcíny proti covidu, o 700 víc než před týdnem. Alespoň jednu dávku vakcíny má 1,2 milionu lidí. Obě potřebné dávky dostalo zatím 576 328 lidí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…