V přímé volbě možná něco chybí: Vyhrát může ten nejbohatší

09.02.2012 8:41

Dalšího prezidenta si lidé zvolí sami v přímé volbě. Ve středu ji schválili také senátoři. Server Týden.cz ale připomíná, že zákonodárci stále mohou velmi ovlivnit, kdo se stane hlavou státu. Záleží například na tom, zda dojde k „zastropování“ výdajů na předvolební kampaně. To zatím v zákoně o přímé volbě není.

V přímé volbě možná něco chybí: Vyhrát může ten nejbohatší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Ministerstvo vnitra už připravilo návrh zákona o tom, jak by samotná volba prezidenta měla probíhat. Vláda o něm bude jednat ve čtvrtek.

ČSSD chce limit 15 milionů na kampaň

Zákon stanovuje, jak má vypadat kandidátní listina, kdo volbu vyhlašuje a také to, že volební kampaň „musí probíhat čestně a poctivě“, uvádí server Týden.cz. Zatím zde není žádná zmínka o omezení výdajů na předvolební kampaň.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už ale prohlásil, že sociální demokracie bude požadovat limit. Mohl by se stanovit na sumě 15 milionů korun.

Strany vládní koalice se k „zastropování“ prezidentské kampaně staví vlažně. "Zastropování kampaní vede k tomu, že se tato omezení obcházejí a kampaně jsou netransparentně financovány skrze různé třetí osoby," vysvětluje ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

John chce zabránit vyvádění peněz do černých kampaní

Podobný argument mají i Věci veřejné, které ale omezení výdajů měly v programu.  "Budeme se to pokoušet znovu s koaličními partnery vyjednat. Je však pravda, že je potřeba vyřešit vyvádění peněz do černých kampaní," řekl serveru Týden.cz předseda VV Radek John.

Prováděcí volební zákon může odhlasovat většina poslanců a senátorů na rozdíl od změny Ústavy. Zákon ovšem musí podpořit obě komory. "Protože jde o volební zákon, nemůže sněmovna přehlasovat Senát," vysvětlil serveru Týden.cz předseda ústavně právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Recese? V USA se šíří strach. Nepříjemná čísla

11:07 Recese? V USA se šíří strach. Nepříjemná čísla

Důvěra Američanů v ekonomickou situaci Spojených států tento měsíc výrazně klesla. Zhruba polovina a…