V ruzyňských kasárnách jsou dva ze tří konvojů amerických vojáků

30.03.2015 16:25

Do ruzyňských kasáren v Praze dnes po poledni dorazila první vozidla amerického armádního konvoje, jehož účastníci se přes Česko vracejí ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. V Praze jsou všichni vojáci, kteří přenocovali v Pardubicích a Liberci. Zbývá kolona mířící do metropole z Vyškova, jejíž první část byla kolem 15:30 ještě před hranicemi Prahy.

V ruzyňských kasárnách jsou dva ze tří konvojů amerických vojáků
Foto: David Daniel
Popisek: V pondělí ráno vyjely z vyškovských kasáren s půlhodinovým odstupem tři kolony amerických vozidel
reklama
Příjezd první části vojáků z Liberce zkomplikovala nehoda kamionů na Pražském okruhu, kvůli níž musela armádní vozidla změnit plánovanou trasu. Místo ve zhruba 11:00 tak do Ruzyně dorazili okolo 12:30. Zhruba o hodinu později do cíle dnešního přejezdu dojela i další "liberecká" skupina a vzápětí po ní i první vojáci, kteří nocovali v Pardubicích. 
   
Po příjezdu dalších částí kolon ze severu a východu Čech byly po 15:00 hodině v ruzyňských kasárnách více než tři stovky amerických vojáků. Ve vyškovské části konvoje jich přijede ještě přes 160. Celkem přijede 520 vojáků a 115 armádních vozidel, tvořených převážně osmnáctitunovými obrněnými transportéry Stryker a terénními auty Humvee. 
   
Na tiskové konferenci po jednání vlády po poledni dosavadní průběh průjezdu konvoje pozitivně ohodnotil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Na nehody, které s konvojem nijak nesouvisely, byli podle něj všichni zainteresovaní připraveni rychle zareagovat. "Vždycky něco nastane. Díky softwaru můžeme sledovat situaci on-line, mohli jsme zabránit tomu, aby se jednotlivé díly kolony přiblížily k dopravní nehodě a způsobily nějakou větší dopravní újmu," uvedl ministr. 
   
Na první část konvoje u kasáren čekaly minimálně dvě stovky lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie a pozdravit je přijeli i příznivci vojenské historie s armádními veterány. Naopak protestujících byla jen hrstka. Před 13:00 přišel svůj negativní postoj vyjádřit muž s hákovým křížem na americké vlajce, který se dostal do strkanice s přihlížejícími a byl odveden policií. Na plánovaný protest proti průjezdu konvoje přišly maximálně dvě desítky lidí, kteří pokřikovali hesla na příznivce konvoje i projíždějící kolonu. Po více než hodině prostor opustili. 
   
V Praze budou mít američtí vojáci den volna. V kasárnách budou připraveny autobusy, které je v případě zájmu večer odvezou k metru, aby mohli navštívit hlavní město. 
   
Čas také využijí k tomu, aby natankovali a opravili porouchaná vozidla - nákladní automobil a obrněný transportér Stryker. Česká armáda jim k tomu zajistí například jeřáby a další techniku, náhradní díly Američané dostanou ze své německé základny. 
   
V úterý se kasárna od 10:00 do 18:00 otevřou veřejnosti, aby se mohla s účastníky takzvané Dragounské jízdy setkat a prohlédnout si jejich techniku. Ve středu brzy ráno se konvoj dá znovu do pohybu a ve třech skupinách ve zhruba hodinových intervalech vyjede na závěrečnou část cesty kolem Plzně na hraniční přechod v Rozvadově. Hranice do Německa mají všechny tři kolony překročit dopoledne a zamíří na základnu u bavorského města Vilseck, ležícího asi 65 kilometrů od hranic. 
   
Před nedělním vjezdem do ČR konvoj projel pobaltskými státy a Polskem jako demonstrace jednoty Severoatlantické aliance a podpory Spojených států členským zemím, které se cítí ohroženy Ruskem na Ukrajině. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ste, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…