VIDEO Buďte ticho. Nepište, jak krademe, nebo vám to hned smažeme. Navalnyj opět zúčtoval s Kremlem

06.06.2017 11:27

Moskevský soud nařídil lídru ruské opozice Alexeji Navalnému, aby smazal ze všech svých sociálních sítí film, ve kterém obviňuje předsedu vlády Dmitrije Medveděva z korupce. Navalnyj odmítá se rozhodnutí soudu podřídit a popularita filmu raketově stoupá.

VIDEO Buďte ticho. Nepište, jak krademe, nebo vám to hned smažeme. Navalnyj opět zúčtoval s Kremlem
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Navalnyj
reklama

Politik Alexej Navalnyj a jeho Fond boje proti korupci prohrál minulý týden soudní řízení o ochraně cti a reputace miliardáře Ališera Usmanova, kterého ruský kandidát na prezidenta v nadcházejících volbách obvinil ve svém filmu z toho, že podplatil ruského předsedu vlády Dmitrije Medveděva nemovitostí v hodnotě 5 miliard rublů. 

 

Moskevský soud dal za pravdu miliardáři Usmanovovi, který vznesl žalobu proti Navalnému pro urážku na cti. Usmanov usiloval zejména o to, aby Navalnyj do deseti dní od vynesení rozsudku soudu vymazal film „On vam ne Dimon”, který ruský aktivista rozmístil na všech svých sociálních sítích, včetně svého kanálu na serveru Youtube. 

 

Soud miliardáři vyhověl i v tomto bodě a nařídil Navalnému, aby vymazal ze svých sociálních sítí zmíněný film, ve kterém podrobně popisuje korupční praktiky ruských elit. 

 

Navalnyj se vyjádřil k soudnímu rozsudku neprodleně na svém kanálu na serveru Youtube, kde atmosféru u soudu popsal následovně: „K čemu potřebuje Usmanov advokáta, jestli má svého soudce?”

 

„Nejvíc absurdní je to, že se soud odmítl podívat na náš film, který nám nařídil, abychom smazali. Nejvíc vás asi nyní zajímá jedna otázka. Podřídíš se Alexeji, nařízení soudu? Co myslíte? Samozřejmě, že ne! V žádném případě nesmažu náš film ani naše vyšetřování. Rozhodnutí soudu neuznávám. Dokonce ani ten soud nepovažuji za opravdový soud,” prohlásil sebevědomě ruský opoziční lídr.

 

Podle Navalného se „takzvaný soud” jen pokouší zakrýt korupční skandál kolosálních rozměrů. 

 

„Buďte ticho, neříkejte již ani slovo o korupci. Zůstaňte doma a už o tom nemluvte. Jestli na internetu napíšete jen slovo o tom, jak to tady rozkrádáme, hned vám to vymažeme,” interpretoval Navalnyj rozhodnutí moskevského soudu. 

 

„Odpovědět na to mohu jen jedním slovem. NE, my mlčet nebudeme!” prohlásil rázně Navalnyj a vyzval své přiznivce, aby spolu s ním řekli  „NE” korupci v ulicích ruských měst 12. června, kdy se chystá další celonárodní protestní akce. 

 

Navalného film o korupci trhá žebříčky

 

Film Fondu boje proti korupci Alexeje Navalného „On vam ne Dimon“, ve kterém tým ruských aktivistů pečlivě rozkládá mozaiku korupčních schémat ruské politické a ekonomické elity a odhaluje původ Medveděvovi nemovitosti za 5 miliard rublů, získává od rozhodnutí moskevského soudu čím dál víc na popularitě.

 

Na ruské obdobě Československé filmové databáze (ČSFD), serveru „Kinopoisk” má aktulálně film hodnocení 9,6 z 10. Přitom ještě před pár týdny měl film hodnocení jen kolem 8 bodů. K raketovému růstu popularity filmu došlo až po rozhodnutí moskevského soudu o tom, že má být film odstraněn ze všech sociálních sítí. 

 

Film Fondu boje proti korupci se v současné době tedy nachází ve stejné kategorii jako filmy Vykoupení z věznice Shawshank či Forrest Gump, které jsou na prvních dvou místech v databázi 250 nejpopulárnějších filmů. Jen na serveru Youtube již film vidělo přes 22 milonů uživatelů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…