VIDEO Čert vem Babiše. Je tu Velká socialistická revoluce. Na Václaváku se demonstrovalo proti EET

03.12.2016 15:21

Na Václavském náměstí v Praze dnes po poledni demonstrovalo několik stovek lidí proti zavedení Elektronické evidence tržeb (EET). Shromáždění s názvem „Za pět minut 12“ pořádala Asociace podnikatelů a manažerů (APM) ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou a s hnutím Radostné Česko bez EET.

VIDEO Čert vem Babiše. Je tu Velká socialistická revoluce. Na Václaváku se demonstrovalo proti EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti elektronické evidenci tržeb na Václavském náměstí

Předseda APM Radomil Bábek označil EET za nástroj státní zvůle a šmírování živnostníků. Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek a jako první se do evidence musí zapojit stravovací a ubytovací služby. Podle nejnovějších údajů Finanční správy odeslali restauratéři a hoteliéři již přes 6,7 milionu účtenek.

Demonstranti si přinesli transparenty, například „EET je jako STB“, „Vzkaz Ježíškovi – čert vem Babiše“, „Chceme svobodu, ne diktaturu státu“ nebo „Sbohem, svobodné podnikání“. Skandovali hesla jako „Babiš ven“ nebo „Babiše do koše“. Akce začala přesně v 11:55 a trvala něco přes hodinu. Podle odhadu zpravodaje ČTK na místě se akce účastnilo zhruba 500 lidí.

„Je to projev státní zvůle, stát šmíruje živnostníky. A z každého z nich dělá sprostého podezřelého. Pokud jde ministru Andreji Babišovi (ANO) o omezení šedé ekonomiky, musí začít úplně jinde než u živnostníků. A pokud říká, že EET je revoluční věc, má bezpochyby pravdu. Je to velká socialistická revoluce,“ řekl Bábek.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija prohlásila, že vláda v čele s Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) hází podnikatelům klacky pod nohy a dělá z nich zloděje. „Tohle musí skončit. Dobře víme, kolik peněz jako podnikatelé dáváme na to, aby nás vláda mohla šmírovat. Andrej Babiš by nás všechny nejradši zaměstnal ve svém agrosocialistickém kolosu,“ dodala Udženija.

Živnostník Daniel Pitek z Velemína uvedl, že ještě do středy provozoval hospodu na vrcholu Milešovky, ale kvůli zavedení EET musel skončit. „Připadám si jako Indiáni, kterým kdysi sebrali území, zavřeli je do rezervací a byli závislí na almužně od bílého muže,“ doplnil.

Během projevů se z publika čas od času ozval pokřik, pískot proti Andreji Babišovi a zvuk řehtaček. Martin Plíšek z TOP 09 konstatoval, že se TOP 09 snažila zabránit přijetí zákona o EET: „TOP 09 udělala mnohé, ... podali jsme dokonce ústavní stížnost na EET a čekáme na rozhodnutí,“ oznámil demonstrantům. Ozval se vlažný potlesk. O chvíli později přišlo provolávání „Fuj, fuj, fuj, fuj!“ To když z publika zazněla ironicky myšlená věta, že si pan ministr financí „zjevně získal lásku a důvěru podnikatelů“. 

Praxe je spíš taková, že si Babiš nezískal ani tak srdce podnikatelů, ale spíše slevu na dani ve výši miliarda a půl. A kdo mu jí dal? Dal si jí on sám. Ale samotným Babišem to zdaleka nekončí. V Budějovicích dostala firma Bosch finanční pobídku pro založení továrny. Tato subvence zahrnuje milion korun na každé pracovní místo. „Ať zvedne ruku ten, kdo dostal subvenci milion na jedno pracovní místo,“ zaznělo z publika. V davu se žádná ruka nezvedla, místo toho přišlo další „Fuj, fuj, fuj!“

Ministr Babiš už dříve odmítl, že by zavedení EET znamenalo pro restaurace dodatečnou byrokracii

Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek a jako první se do evidence mají zapojit stravovací a ubytovací služby. Podle odhadů státu se to týká zhruba 40.000 podnikatelů. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Podle nejnovějších údajů Finanční správy do dnešních 07:00 odeslali restauratéři a hoteliéři zhruba 6,74 milionu účtenek. Do EET bylo podle DIČ zapojeno 37.115 podnikatelů. Podle posledního dostupného údaje z 28. listopadu bylo do evidence zaregistrováno 46.250 provozoven. Podle mluvčí Finanční správy Petry Petlachové běží provoz plynule a bez problémů.

Ministr financí Babiš už dříve odmítl, že by zavedení EET znamenalo pro restaurace dodatečnou byrokracii. „To je jednorázová akce, kterou si myslím, že můžou všichni zvládnout. Pokladny fungují jednoduše. Já v tomhle směru nevidím, že by to byla nějaká trvalá komplikace,“ řekl.

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, kdežto podle pravicové opozice opatření zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Se startem evidence klesla daň z přidané hodnoty v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a podnikatelé mohou uplatnit slevu na dani 5000 korun jako kompenzaci zvýšených nákladů.

EET se vedle mincí a bankovek vztahuje i na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem či stravenkami i virtuální měnou typu bitcoin nebo penězi zaslanými přes platební brány, jako je například PayPal. Naopak plateb převodem z účtu na účet se EET netýká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…