VIDEO Cizinci, zločinci! Braňte Evropu! Prolhaní novináři, dýmá hněv ve východním Německu. Merkelová: To nebudu tolerovat. Padly silné komentáře

28.08.2018 9:17

V německé Saské Kamenici (Chemnitz) nedaleko českých hranic to už několik hodin vře. V neděli zde došlo k útoku, kterému podlehl pětatřicetiletý Němec. Jeho smrt mají údajně na svědomí přistěhovalci. Tento incident v ulicích města s 250 tisíci obyvateli rozpoutal malou pouliční válku, do které se přes sociální sítě zapojili i někteří poslanci Alternativy pro Německo (AfD). Policie prý situaci nesprávně vyhodnotila a podcenila chuť radikálů řádit v ulicích.

VIDEO Cizinci, zločinci! Braňte Evropu! Prolhaní novináři, dýmá hněv ve východním Německu. Merkelová: To nebudu tolerovat. Padly silné komentáře
Foto: Repro Youtube
Popisek: Demonstrace ve východoněmeckém městě Chemnitz
reklama

Podle informací serveru německého deníku Bild proti sobě stanuli stoupenci krajní pravice, kteří kritizují migranty, a odpůrci pravicových extremistů, kteří nechtějí „náckům“ nechat prostor.

Deník Bild zprávu o střetu obou táborů nadepsal slovy „Hanba v Chemnitz“. Narážel tím na fakt, že radikálové na demonstraci proti přistěhovalcům pozvedali před policisty pravice k nacistickému pozdravu.

Fotogalerie: - Babiš v Itálii řešil migraci

Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...
Premiér Andrej Babiš v Itálii a na Maltě jednal o ...

Anketa

Je dle vás Zdeněk Bakala slušný člověk?

3%
97%
hlasovalo: 9413 lidí

„V neděli město Chemnitz slavilo 875 let své existence. Byl to však den hanby. A zdálo se, že pondělí bude dalším takovým dnem,“ napsal deník s odkazem na nedělní útok na pětatřicetiletého Němce, který útok nepřežil. „A přestože nebyl v neděli večer jasný ani pachatel, ani motiv činu, centrem města prošlo asi 800 lidí, aby ukázali, že toho mají dost. V čele průvodu kráčelo asi pět desítek pravicových radikálů, které policie dobře zná z jejich řádění na sportovních utkáních.

Tentokrát však nesledovali sportovní utkání, ale pochodovali městem a volali „Wir sind das Volk“, doslova „My jsme národ“. Jde o heslo, které volali obyvatelé někdejšího východního Německa, když se dožadovali pádu komunistického režimu ve své zemi. Pravicoví radikálové při provolávání tohoto hesla navíc útočili na přihlížející policisty, kteří demonstranty doprovázeli a dohlíželi na klid ve městě.

Fotogalerie: - Květiny pro Kursk

V Rusku si připomněli pětasedmdesátileté výročí bi...
V Rusku si připomněli pětasedmdesátileté výročí bi...
V Rusku si připomněli pětasedmdesátileté výročí bi...
V Rusku si připomněli pětasedmdesátileté výročí bi...
V Rusku si připomněli pětasedmdesátileté výročí bi...
V Rusku si připomněli pětasedmdesátileté výročí bi...

Anketa

Je Miroslav Kalousek dobrý politik?

8%
92%
hlasovalo: 16055 lidí

„Je na čase zastavit imigraci smrtících nožů,“ prohlásil poslanec AfD

Bild dodal, že útoku se pokusila politicky využít Alternativa pro Německo (AfD) a citovala jednoho z poslanců této strany. „Je naší občanskou povinností zastavit imigraci smrtících nožů,“ napsal sedmadvacetiletý poslanec AfD Markus Frohnmaier na twitteru.

Rozezlení lidé se snad rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou, doplnil deník. Policie prý v neděli večer situaci nesprávně vyhodnotila a považovala demonstranty za relativně neškodnou skupinu. Když se však účastníci akce začali vrhat na neevropsky vypadající kolemjdoucí, neměli strážci zákona k dispozici dost mužů, aby jim v tom zabránili. Rozlícený dav jen kvůli odlišné barvě pleti napadl Bulhara, Afghánce a Syřana.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové oznámil, že kancléřka  odsuzuje násilnosti v ulicích. Podle ní je nepřijatelné napadat jiné lidi kvůli jejich odlišné barvě pleti. „Nelze tolerovat šíření nenávisti v ulicích,“ uvedl mluvčí.

Pochod radikálů ale odsoudila nejen Merkelolvá. Přidali se i další němečtí politici. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul, stranický kolega německé kancléřky Angely Merkelové, prohlásil, že nelze připustit „aby centry našich měst pochodoval dav, který bude brát spravedlnost do svých rukou a bude na ulicích honit cizince“. „Je nechutné, když pravicoví radikálové na sociálních sítích podněcují k násilnostem,“ doplnil saský ministerský předseda a další stranický kolega kancléřky Merkelové Michael Kretschmer.

Ale kdo čekal, že se v neděli dav vybouří a bude klid, spletl se. V pondělí odpoledne a večer napětí v ulicích města ještě zhoustlo. Tentokrát proti sobě stanuly dva tábory demonstrantů. Na jedné straně pravicoví radikálové, a na straně druhé lidé odsuzující pravicové radikály. Součástí tohoto tábora však byli i levicoví radikálové.

Kordon policistů od sebe sice oba tábory oddělil, ale i tak byli v pozdním odpoledni nahlášeni první zranění. Mezi oběma ábory i na policisty samotné létaly petardy, prázdné lahve i dlažební kostky. Strážci zákona v jednu chvíli nasadili proti tisícovce demonstrantů z obou táborů vodní děla.

Někdejší poslanec za Úsvit Tomia Okamury Karel Fiedler si v této souvislosti položil otázku, kdy španělská policie použije vodní děla proti migrantům v africké Ceutě. „Německá policie v Chemnitz proti demonstrantům nasadila vodní děla. Kdy je nasadí španělská policie v Ceutě i proti nelegálním migrantům (spíše tedy subsaharským útočníkům a nájezdníkům)?“ zeptal se na sociální síti facebook.

Sociolog Petr Hampl zašel ještě dál, když na sociální síti facebook napsal, že kdyby k nějakému takovému útoku nožem došlo před 20 či více lety, byli by pravděpodobně hnání k odpovědnosti nejen útočníci, ale i politici a úředníci, kteří něco takového dopustili. Dnes se podle Hampla útočí na občany, kteří se s takovýmito útoky odmítají smířit.

„Na událostech v Chemnitz je vlastně nejzajímavější to, s jakou samozřejmostí počítá politicko-intelektuálská třída s tím, že znásilňovat a vraždit místní obyvatele je normální. Ještě před generací by tomu bylo tak, že kdyby dovezli imigranty, kteří by vzápětí spustili teror proti místním lidem, následovaly by rezignace a nejspíš i nějaká forma trestního stíhání úředníků, aktivistů a možná i politiků. Dnes naopak vidíme nesmírný údiv: Ono se to těm lidem nelíbí! Oni si stěžují! To musí být nějací nebezpeční extremisté!“ napsal rozzlobeně Hampl.

Demonstranti si přinesli transparenty s nápisy „Také jsme barevní, když stříká naše krev“, „Tady nejste vítáni“, „Zastavte uprchlickou povodeň“, „Prolhaní novináři“ nebo „Braňte Evropu“. Poslední uvedené heslo doprovázel obrázek automatické pušky. a někteří se nezdráhali pozvedat pravice k nacistickým pozdravům přímo před policisty. Strážci zákona podle deníku reagovali poměrně netečně. Mluvčí policie pasivitu policistů omlouval tím, že měli jen velmi málo času na přípravu a nečekali, že se na nedělní demonstraci sejde tolik lidí. Svolali se prý přes sociální sítě a policie byla zaskočena jejich počtem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

19:45 Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

V Česku se stále vede debata, zda lidé umírají tzv. s covidem nebo na covid. Ale co ti, kteří zemřel…