VIDEO Dalajláma: Uprchlíci, vraťte se domů a obnovte své země

26.09.2016 11:16

Své příznivce v České republice příliš nepotěšil dalajláma, který se překvapivě vyjádřil na adresu uprchlíků ze zemí Blízkého východu. Místo aby dle očekávání vyzýval k jejich masivnímu přijímání do evropských zemí, prohlásil, že by se měli vrátit domů.

VIDEO Dalajláma: Uprchlíci, vraťte se domů a obnovte své země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho

Mnozí komentátoři čas od času spekulují nad tím, jak by se k migrační krizi stavěl Václav Havel. Tvrdé jádro jeho příznivců tvrdí, že by horoval pro přijímání uprchlíků a snad by je i ubytoval u sebe doma. Menší část jeho příznivců zase upozorňuje na to, že první polistopadový prezident nebyl zase tak naivní, aby nebyl schopen vnímat nebezpečí související s masivním příchodem převážně muslimských migrantů.

Částečnou odpověď na tuto otázku může poskytnout postoj dalajlámy, který byl Havlovým přítelem a velkým vzorem. Tibetský duchovní vůdce překvapivě nevolá po vzoru prezidentského aspiranta Milana Kohouta po přijímání milionů uprchlíků, ale vystupuje mnohem rezervovaněji. Před několika dny poskytl rozhovor britské televizi ITV.

„Uprchlíci ze Sýrie, Libye či Afghánistánu by se měli vrátit zpátky do svých domovských zemí a přinést tam mír. Oni by jako první měli usilovat o obnovu svých zemí,“ uvedl dalajláma v pořadu ITV „Dobré ráno, Británie“ a fakticky tak zopakoval své květnové výroky, které rovněž vzbudily značný ohlas. Světově uznávaný tibetský duchovní vůdce tehdy sice poděkoval Německu za otevřené hranice, ale poznamenal také, že se z Německa nemůže stát arabská země.

Jak lehce jízlivě poznamenává internetový server International Business Times, v tomto bodě se dalajláma shodne s republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem, jehož je jinak značným kritikem. Vedle Trumpa však podobný názor sdílí například v Evropě šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová, vůdce Strany pro svobodu Geert Wilders a mnoho dalších euroskeptických a protiimigrantských představitelů.

Sám čtrnáctý tibetský duchovní vůdce je uprchlíkem v podstatě již od roku 1959, kdy mu nebylo po povstání proti čínské nadvládě umožněno vrátit se zpět do vlasti. Od té doby žije jednaosmdesátiletý Tändzin Gjamccho v sousední Indii. Vzhledem ke „zpopularizování“ boje Tibetu za nezávislost je však častým hostem na různých konferencích a summitech po celém světě. Jeho slova k uprchlíkům nyní jistě potěší kritiky přijímání uprchlíků, mezi které ve Spojených státech patří zejména demokraté v čele s Barackem Obamou a Hillary Clintonovou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …