VIDEO Generál Lorenc nalezl své poznámky z roku 1989. Pracovalo se prý se třemi scénáři...

19.11.2018 17:10

K událostem roku 1989 se vyjádřil muž, který měl v Československu na starosti rozvědku a kontrarozvědku. Jedná se o bývalého generála Alojze Lorence. Na Institutu ASA promluvil o situaci v 80. letech v Československu. “Lidem bylo třeba vysvětlovat. Možná by věřili, možná by nevěřili. Ale ten dialog chyběl,” řekl bývalý první náměstek federálního ministra vnitra. Celé video je dostupné na Youtube.

VIDEO  Generál Lorenc nalezl své poznámky z roku 1989. Pracovalo se prý se třemi scénáři...
Foto: Repro Youtube
Popisek: Alojz Lorenc v Institutu ASA
reklama

Lorenc svou řeč uvedl tím, že nalezl poznámky z ledna roku 1989. Měly být tři varianty rozvoje od roku 1990 až do roku 2010. První bylo posilnění dosavadního vývoje, které podle Lorence bylo protipokrokové a opírající se o konzervativní elementy, další (pesimistický) návrat ke kapitalistickému pořádku a třetí vykonat reformy. Zmínil analýzu z poloviny osmdesátých let. Podle ní největší výhodou socialistického systému byl jeho potenciál a nevýhodou neschopnost tento potenciál naplnit. Decentralizace ekonomiky byla prý také nevyhnutelná, změna rovnostářského pohledu a spolupráce v Evropě také. Reformy byly prý navrhované, ale nepřijímané. A také chyběl dialog. “Lidem bylo třeba vysvětlovat. Možná by věřili, možná by nevěřili. Ale ten dialog chyběl,” řekl bývalý první náměstek federálního ministra vnitra.

Fotogalerie: - Politici na Národní třídě

Zástupci TOP 09 pokládájí kytice k památníku 17. l...
U památníku 17. listopadu na Národní třídě
Poslanec Marek Benda u památníku 17. listopadu na ...
Národní třída 17. listopadu 2018
Předseda ODS Petr Fiala u památníku 17. listopadu ...
Národní třída 17. listopadu 2018

Otázkou je, zda systém mohl pokračovat a zda reforma mohla přinést výsledek,” sdělil Lorenc. Podle něj ideální možnost k reformě byla v roce 1968, kdy byli Američané zaměstnaní ve Vietnamu a autorita strany byla díky Dubčekovi vysoká. Ale ještě v roce 1986 bylo podle průzkumu o socialismu přesvědčeno 75% občanů, v listopadu 1989 to bylo stále ještě 45%, uvedl Lorenc. Přehodnocení roku 1968 bylo podle něj potřeba, ale nedošlo k němu vzhledem k tomu, že vedení ÚV KSČ nebylo zvyklé jednat na vlastní pěst a z Moskvy žádné příkazy nechodily. Politický potenciál byl prý promrhaný a lidé nevěřili, že politické vedení chce a ví jak udělat změny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Witowská mimo kamery? Mrazivá zkušenost z roku 2007. Tehdy se po boku Zuny a Zounara postavila jako soutěžící. Doteď si to většina štábu pamatuje

4:44 Witowská mimo kamery? Mrazivá zkušenost z roku 2007. Tehdy se po boku Zuny a Zounara postavila jako soutěžící. Doteď si to většina štábu pamatuje

„Finanční dárek ke dni dětí přichystal tým pořadu Ber nebo neber, který do soutěže pozval účastníky …