VIDEO Jen mrtvé ryby plují s proudem. A tak u nás Jaroslav Foldyna otevřeně promluvil o Dienstbierovi, Pražácích i o tom, kdo rozbil Jugoslávii

10.07.2016 12:00

PRAŽSKÁ KAVÁRNA Hostem Pražské kavárny, nového pořadu internetové TV ParlamentníListy.cz, byl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Zpovídal jej novinář a mediální analytik Petr Žantovský.

VIDEO Jen mrtvé ryby plují s proudem. A tak u nás Jaroslav Foldyna otevřeně promluvil o Dienstbierovi, Pražácích i o tom, kdo rozbil Jugoslávii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna
reklama

Podle Žantovského je Foldyna disidentem ve vlastní straně. „Jak se vám s tím žije?“ zeptal se Žantovský. „Poměrně dobře. Já jsem si na to zvykl. Je to můj životní postoj, nejen v ČSSD. Jenom mrtvé ryby plavou s proudem,“ myslí si Foldyna. Podle něj by lidé neměli rezignovat na to, aby sdělovali vlastní názor. „Od toho je tu demokracie,“ dodal.

Box, který Foldyna provozuje, by v politice a v životě nevyužil. „Svaly a úder mám připraveny jen pro to, abych se ubránil. Nikoliv abych útočil,“ sdělil. „Jsem připraven hájit i ty ostatní. Je pro mě důležité, aby se příkoří nedělo i těm, které znám,“ podotkl. 

Podle Foldyny v sociální demokracii neexistují příkazy, ale pokyny. „Člověk by měl respektovat většinu. Ale většina nemusí mít vždy pravdu. Sociální demokracie je tou demokracií, člověk může projevit svůj názor. Často se stane, že máte názor trošku jiný, než má ta většina,“ uvedl poslanec s tím, že pohled z Prahy je leckdy jiný než na venkově. On sám žije v severních Čechách, kde podle něj lidé často žijí v extrémních podmínkách.

 

Své řekl Foldyna i k sociálnědemokratickému kolegovi Jiřímu Dienstbierovi. „Jirka Dienstbier obdivuhodně sveřepě prosazuje některé své názory. Odvážně, i přestože jsou to leckdy věci úplně mimo realitu. Určitě má příznivce. Já s ním rád polemizuji,“ podotkl Foldyna.

Následně poslanec hovořil i o prezidentu Miloši Zemanovi. „Pro někoho je složité to, co pan prezident říká. Oni by to nedokázali, a to je na panu prezidentovi dráždí. On mluví naprosto uvolněně, respektuje to, co mu národ říká. Většina si vybere to, že pan prezident říká to, co národ cítí. Miloš Zeman je ohromný strom, na který se mnoho lidí dívá a říká, že je to nádherný strom. A každý strom má i své stíny,“ řekl Foldyna, jenž si Zemana váží. Přímou volbu prezidenta považuje za správnou, i když má svá úskalí. „Vracet se zpátky, to by byl zářez na pažbu demokracie,“ dodal.

Foldyna, jenž má původ i v Srbsku, se domnívá, že Jugoslávie byla dříve funkčním soustátím několika zemí. „A pak přišel nacionalismus. Musíme se podívat, kdo byl sponzorem – ta infiltrace myšlenky přišla ze zahraničí. Za rozpadem Jugoslávie jsou politické a ekonomické síly zvenčí,“ řekl s tím, že Tito nebyl žádným diktátorem, řídil zemi dobře a lidé byli spokojeni. „Rozdělení Československa je stejný nesmysl,“ doplnil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Svoboda!“ Emma Smetana v teple. Myslela na Česko. No a s kým...

10:26 „Svoboda!“ Emma Smetana v teple. Myslela na Česko. No a s kým...

Zatímco americké hvězdy přijíždějí do Čech, ty české se sluní na Bali. Tuto destinaci zvolila nejen …