VIDEO Klausovi povolily ve sněmovně nervy po výstupu Pirátky: Jako z Marsu. Můžete jít domů a zabalit se do igelitu

20.10.2020 21:39

Pirátská poslankyně Olga Richterová dnes vyzvala poslance, aby se jednání i hlasování ve Sněmovně odehrávalo formou videokonferencí. „Europarlament se takto schází od jara,“ osvětlila přítomným při představení svého návrhu. Úspěch však u všech nesklidila. „Jako z Marsu,“ ohodnotil předseda Trikolóry Václav Klaus mladší a poslankyni doporučil, co může udělat, aby se mohla „jít domů zabalit do igelitu“.

VIDEO Klausovi povolily ve sněmovně nervy po výstupu Pirátky: Jako z Marsu. Můžete jít domů a zabalit se do igelitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schůze sněmovny. Poslanci se zabývali návrhem na zřízení vyšetřovací komise pro vyhodnocení vlivu autoritativních režimů
reklama

Anketa

Souhlasíte s nařízením nosit roušky venku?

57%
43%
hlasovalo: 15227 lidí
Richterová svým návrhem chtěla prý reagovat na současnou epidemiologickou situaci. „Předejdeme tak tomu, aby poslanci museli do karantény, jak se tomu nyní u některých stran děje, a Sněmovna tak byla neusnášeníschopná,“ uvedla Richterová.

Podle poslankyně by se tak mohlo vyřešit i možné ochromení Sněmovny při nepřítomnosti ani jedné třetiny jejích členů. Slovo „přítomnost“, tak jak jej stanoví ústava, jež říká, že jsou komory způsobilé usnášet se za přítomnosti alespoň jedné třetiny svých členů, vidí jakožto právní otázku. „Když bude vůle, tak tuto změnu jednacího řádu můžeme prosadit velmi rychle,“ řekla první pirátská místopředsedkyně k možnosti, že by poslanci schvalovali zákony online.

U všech přítomných ovšem nepochodila. „Přijde mi to naprosto neuvěřitelné. Denně dostávám dopisy od učitelek z mateřských školek a podobně, kde jim polovina personálu zůstala doma s dětmi, jsou na všechno samy, musejí uklízet, mají vlastní děti doma. Vidíme nejenom lékaře, ale i spoustu jiných lidí, kteří do práce chodí… tramvaják vás veze a tak dále… představa, že my teda nebudeme chodit do práce, mi přijde jak z Marsu,“ zhodnotil Klaus u řečnického pultíku.

Richterové připojil doporučení. „Jestli máte takové zdravotní obavy, tak se vzdejte mandátu,“ obořil se na ni. „To se tady dá udělat za dvě sekundy a můžete jít domů se zabalit do igelitu,“ doplnil své doporučení.

Vše pak ještě krátce zhodnotil prostřednictvím svého facebooku: „Něco tak papalášského jsem tady dlouho neslyšel.“

Návrh Pirátů na uzákonění online schůzí během nouzového stavu nakonec Poslanecká sněmovna neschválila. Stejně tak i návrh, aby vláda prověřila, že nyní maximum státních zaměstnanců pracuje z domova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…