VIDEO Ľuboš Blaha: Nechte Venezuelu! Bahrajn, Katar, tam je to ještě horší. Proč tam nejdeme měnit režim

07.02.2019 12:47

Ľuboš Blaha, poslanec SMERu a marxistický filozof, zveřejnil záznam z evropského výboru, kde argumentuje proti tomu, aby Slovensko uznalo Juana Guiadóa za prezidenta Venezuely. „Problémem Venezuely není to, že je tam nedostatek demokracie, ale že má největší zásoby ropy, statisticky, a že neposlouchá. Saúdská Arábie má taktéž velké zásoby ropy, ale poslouchá Spojené státy americké,“ tvrdí Blaha. Slovensko by dle něj mělo zůstat neutrální. Tento názor sdílí i předseda SMERu Robert Fico.

VIDEO Ľuboš Blaha: Nechte Venezuelu! Bahrajn, Katar, tam je to ještě horší. Proč tam nejdeme měnit režim
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Slovenský poslanec Ľuboš Blaha ze strany Smer
reklama

„Hrozí válka, kterou chtějí nebo ji navrhují jako jednu z možností Spojené státy americké, a obávám se, je to můj osobní názor, ale myslím si, že je to názor i mnohých lidí na Slovensku, že nám tu hrozí druhý Irák,“ řekl poslanec. Že je situace v zemi zlá, prý víme všichni, ale otázka podle Blahy zní jinak. Zda to Slovensku dává právo zasahovat do vnitřních záležitostí Venezuely a porušit tak Chartu OSN a základní princip národního práva, kterým je národní suverenita.

Anketa

Udělal Zeman dobře, když blahopřál Juanu Guaidóovi k převzetí úřadu prezidenta Venezuely?

hlasovalo: 14864 lidí

Upozornil na to, že nedemokratických režimů je spousta. „Proč nejdeme do Saúdské Arábie? Proč nejdeme do afrických států, jako je Egypt?“ ptá se Blaha a jmenoval další jako Bahrajn či Kuvajt. „To všechno jsou despocie, které kdyby měly alespoň venezuelskou demokracii, tak by tam ti lidé byli nadšení,“ mínil poslanec. Podle něj se ve Venezuele vedly spory o to, kdy se měly konat volby a zda se podplácelo, či ne, což nejsou problémy evropským demokraciím neznámé. Zatímco v Saúdské Arábii podle Blahy žádné volby nejsou. Dále uvedl, že Saúdové mohou za válku v Jemenu a stále mají v zákoníku trest za čarodějnictví. A této zemi podle poslance ještě Britové a Američané prodávají zbraně k zabíjení dětí v Jemenu.

„Problémem Venezuely není to, že je tam nedostatek demokracie, ale že má největší zásoby ropy, statisticky, a že neposlouchá. Saúdská Arábie má taktéž velké zásoby ropy, ale poslouchá Spojené státy americké,“ tvrdí Blaha. Podle něj je nepředstavitelné, aby Slovensko bylo lokajem USA v další ropné invazi.

Fotogalerie: - Před slovenským velvyslanectvím

Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praz...
Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praz...
Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praz...
Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praz...
Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praz...
Demonstrace před slovenským velvyslanectvím v Praz...

Pak se pustil do Juana Guiadóa. Legitimitu si prý bere z parlamentních voleb z roku 2015, kde jeho strana získala 6 % hlasů, a to ještě pod bývalým předsedou Lopézem. Guaidó získal předsednictví v Národním shromáždění, protože skutečný lídr opozice rezignoval. Maduro dle jeho informací získal ve volbách 67 % hlasů, takže jeho legitimita je větší. „Legitimitou“ současného lídra opozice je údajně jenom to, že studoval v USA a volá si s Donaldem Trumpem.

Slovensko by podle něj mělo zaujmout neutrální postoj, kdy neuzná Guiadóa, ale nebude se ani vyjadřovat k vnitřním záležitostem Venezuely. A pustil se do Ukrajiny, která opozičního předáka uznala. Prý až tam budou volby, tak Rusko také bude moci říct, že je neuznává, protože nehlasovaly 3 miliony lidí žijící v Ruské federaci a nebyli při nich pozorovatelé. A to samé si pak mohou říct Číňané, Francouzi v Africe… A rozbije to podle Blahy svět na kousky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zákaz venčení. Au: Babiš a Prymula si to pohnojili i u těch, co jim proti covidu fandili

8:24 Zákaz venčení. Au: Babiš a Prymula si to pohnojili i u těch, co jim proti covidu fandili

Čísla, která pravidelně zveřejňuje ÚZIS, se vládě a ministru zdravotnictví Prymulovi stále nelíbí. P…