VIDEO ,,Migranti jsou odpad a ženy mají vydělávat méně." Volby v Polsku: Tento muž uspěl

14.10.2019 14:05

Výsledky polských voleb jsou téměř definitivní a je jasné, že vládnoucí Právo a spravedlnost zvítězilo s čísly, o kterých si i Andrej Babiš může nechat jen zdát. Politici ODS už svému partnerovi z europarlamentu gratulovali. A se zlou se potázali. A do polského Sejmu míří také veterán z řad europoslanců. V europarlamentu demonstrativně hajloval proti německému návrhu a urazil všechny evropské feministky.

VIDEO ,,Migranti jsou odpad a ženy mají vydělávat méně." Volby v Polsku: Tento muž uspěl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Celoevropský protest proti válkám spojený s pochodem před úřad vlády a vyzváním vlády k demisi. Tématem byla také uprchlická krize
reklama

Výsledky voleb v Polsku jsou již téměř definitivní. Podle stránky Europe Elects je sečteno 91 % všech hlasovacích lístků. A výsledky jsou následující. Vládní Právo a spravedlnost má zatím 44,6 %. Koalice opozičních stran, z nichž nejznámější je Občanská platforma, se zmohla na 26,7 %, následuje Levice s 12,3 %, dále Polská lidová strana s 8,6 % a na závěr Konfederace, jež vznikla před volbami do Evropského parlamentu a která nezískala v těchto volbách ani jedno křeslo. V nynějších volbách dle prozatímního součtu tato strana získala 6,8 %.

 

Je téměř jisté, že vládu bude opět sestavovat Právo a spravedlnost. Straně k výsledku poblahopřáli i čeští politici z ODS, s níž je Právo a spravedlnost ve stejné frakci v Evropském parlamentu.

Fotogalerie: - Kurdská metropole Arbíl

Metropole iráckého Kurdistánu Arbíl je z velké čás...
Metropole iráckého Kurdistánu Arbíl je z velké čás...
Metropole iráckého Kurdistánu Arbíl je z velké čás...
Metropole iráckého Kurdistánu Arbíl je z velké čás...
Metropole iráckého Kurdistánu Arbíl je z velké čás...
Metropole iráckého Kurdistánu Arbíl je z velké čás...

Jan Zahradil poblahopřál mezinárodně slovy: „V Polsku dosáhl náš koaliční partner z ECR, strana Právo a spravedlnost naprosto výjimečných výsledků. Nestává se často, aby strana takto posílila po 4 letech ve vládě. Ale navzdory všem předpokladům se tak stalo. Gratuluji a přeji vše nejlepší!“

Petr Fiala popřál na Facebooku: „Blahopřeji straně Právo a spravedlnosti a jejímu předsedovi J. Kaczynskému k přesvědčivému vítězství v polských parlamentních volbách. ODS s PiS dlouhodobě spolupracuje ve společné frakci v Evropském parlamentu.

Spolupráce našich zemí je důležitá pro rozvoj Střední Evropy i pro prosazování rozumné reformy EU.“

Což ovšem v komentářové sekci nebylo po chuti. Ozývaly se hlasy, že Kaczynského Fiala chválí za něco, co vyčítá Babišovi. Spolu s oznámeními, že toto činí ODS nevolitelnou.

Výsledek Práva a spravedlnosti není jediným překvapením polských voleb, překvapila i Konfederace. Jedním z lídrů Konfederace je Janusz Korwin-Mikke. Tento liberálně konzervativní politik má již za sebou dlouhou kariéru, mimo jiné i jako europoslanec. V této instituci vzbudil nejedno pozdvižení, jednak v roce 2015, kdy při kritice německého návrhu ilustrativně zahajloval, dále pak v roce 2017, kdy se dopustil výroku, že ženy jsou menší, slabší a méně inteligentní, a tudíž musí i méně vydělávat. Což dokládal výsledky žen ve školních fyzikálních olympiádách nebo v řadách profesionálních šachistů.

Anketa

Stal se Karel Gott slavným ,,z rozhodnutí strany a vlády", jak tvrdí Jaroslav Hutka?

6%
94%
hlasovalo: 20317 lidí
Další kontroverze spojené s jeho osobou jsou jeho výroky na adresu práce se štítících migrantů, které nazval „lidským odpadem“ a tvrzením, že kdo dává dávky nezaměstnaným, tak by mu měla být useknuta ruka, protože kazí morálku společnosti. Proslul také svým odporem k demokracii a propagací návratu k monarchii. Právě proto se jeho iniciály JKM v Polsku prý překládají jako „Jeho královská milost“. Janusz Korwin-Mikke byl členem polského Sejmu v letech 1991 až 1993, po 26 letech se tedy do funkce vrátí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…