VIDEO Pomlácená česká výprava přijela z akce Pegidy: Poslance trefili dlažební kostkou. „Sluníčka“ prý plivala a házela lahve

20.10.2015 8:18

Chybělo málo a poslanec Úsvitu Marek Černoch by zřejmě skončil v nemocnici v Drážďanech. Na shromáždění odpůrců imigrace, hnutí Pegida, kterého se s českou výpravou účastnil, ho totiž zasáhli do očí slzným sprejem. „V té chvíli jsem nic neviděl a sehnul jsem se. Naštěstí, protože jsem dostal dlažební kostkou do zad. Kdybych se neohnul, tak mě trefila do hlavy, což by dopadlo daleko hůř,“ popsal Černoch pro ParlamentníListy.cz.

VIDEO Pomlácená česká výprava přijela z akce Pegidy: Poslance trefili dlažební kostkou. „Sluníčka“ prý plivala a házela lahve
Foto: Daniela Černá
Popisek: Na demonstraci hnutí Pegida k prvnímu výročí

„Jak jsme se vraceli zpátky k autobusu z demonstrace, procházeli jsme pod mostem. Na něm byli pravdoláskaři a sluníčkáři a chrstli na nás nějaký sprey,“ popsal poslanec po skončení demonstrace ještě v Drážďanech. „Nevím přesně, co to bylo. V té chvíli jsem nic neviděl a sehnul jsem se. Naštěstí, protože jsem dostal dlažební kostkou do zad. Kdybych se neohnul, tak mě trefila do hlavy, což by dopadlo daleko hůř. I tak musím říct, že je mi bídně. Pálí mě oko a bolí mě záda,“ zmínil. Sám věří, že lékařské ošetření nebude muset nakonec vyhledat. „Byl to pro mě šok, protože na náměstí byla demonstrace poklidná, žádné rasistické výkřiky, nic. Když jsme zaběhli pod most, viděli jsme, že ještě házejí z mostu lahve. Nevím ani, jak jsem se dostal pryč, zřejmě mě někdo odtáhnul,“ dodal.

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6950 lidí

Podrobná reportáž ParlamentníchListů.cz z akce je ZDE

Jiří Kotrč: „Německá sluníčka jsou o dost radikálnější. Plivali po lidech, házeli flašky…“

Těžkou hlavu měl z incidentu i Jiří Kotrč, který měl na starosti bezpečnost VIP hostů české výpravy. „Vždycky se může stát cokoli. Nevím, jak by se tomu dalo zabránit. Sluníčka měla obsazený most. Plivali po lidech, házeli flašky, slzný plyn atd.“ uvedl Kotrč. „Německá sluníčka jsou o dost radikálnější než naše,“ dodal a jeho verzi potvrdila i další sympatizantka Bloku proti islámu: „Nedalo se tomu zabránit. Když jsem byla na tom mostě a ohlédla jsem se, všechno jsem viděla,“ doplnila.

Radim Lapčík: „Mám rozbité koleno, lokty a dostal jsem okovanou kanadou do hlavy.“

Jenže to nebylo jediné napadení, se kterým se Češi v Drážďanech setkali. Dalšímu útoku čelil Radim Lapčík, který měl v plánu pořídit na manifestaci studentský film: „Dělal jsem si záběry policajtů na koních. Přišli ke mně, taková skupinka mužů s vizáží fotbalových fanoušků. Mikiny, šátky přes pusy. Vím, že první ránu mi dal člověk, který měl černou mikinu a přes obličej červenou šálu. Srazili mě ze soklu dolů, pak šli naštěstí po technice,“ uvedl Lapčík. O technické vybavení částečně přišel: „Vyrvali mi zvukařskou tyč, rozlámali ji na čtyři kusy. Sebrali kameru. Myslel jsem si, že ji zničí, ale ukradli ji a zmizeli. Šlo jim o to, zničit mi co nejvíc techniky. Roztřískali mi rekordér, na mikrofon šlápli, ale vypadá to, že fungovat bude,“ popsal. „Policajti mi řekli, že jsem mohl dopadnout ještě hůř a když lezu do cesty Pegidě, tak se nemám divit. Nebyla to přímo Pegida, asi nějací neonáckové. Mám rozbité koleno, lokty a dostal jsem okovanou kanadou do hlavy,“ dodal.

Mezi příznivci a odpůrci imigrace docházelo k potyčkám

Podle mainstreamových médií se na demonstraci sešlo asi 20 tisíc lidí, podle členů hnutí Úsvit 50 tisíc. Jisté ale je, že policistů tu byla téměř tisícovka. Na místě totiž demonstrovali jak příznivci, tak odpůrci imigrace a mezi nimi docházelo k potyčkám, létaly dělobuchy i dlažební kostky. Jeden člověk musel být převezen do nemocnice s vážným zraněním. Shromáždění hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se konalo při příležitosti prvního výročí od založení hnutí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…