VIDEO Rudí pohraničníci zahradili na 40 let stezky rozsévačů smrti a společenského rozvratu, znělo v plném sále tleskajících lidí

12.10.2016 8:02

Muž s tričkem zobrazujícím Vladimira Putina, velký sál plný bývalých pohraničníků i sympatizantů SNB, vzpomínky na „mírovou“ obranu hranic. Tak vypadalo podle zveřejněného videa poslední velké červnové setkání Klubu českého pohraničí, na které zavítal šéf Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Informoval o tom server Lidovky.cz, který upozornil na to, že KČP je už delší dobu v hledáčku ministerstva vnitra.

VIDEO Rudí pohraničníci zahradili na 40 let stezky rozsévačů smrti a společenského rozvratu, znělo v plném sále tleskajících lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSBZ Jaroslav Vodička

Na videu jsou vidět desítky mužů v důchodovém věku, část z nich drží v rukou jakési prapory. Na některých z nich lze zahlédnout nápis „Klub českého pohraničí“. Někteří z vlajkonošů mají na sobě předlistopadovou zelenou vojenskou uniformu, jeden z nich má na hlavě zelenou důstojnickou čepici a tričko s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Proces skončí a přistupuje se k projevům. Jeden z nich má například předlistopadový ministr obrany Miroslav Vacek, jiný pak předseda Klubu českého pohraničí Milan Richter.

„Českoslovenští pohraničníci byli vojáky studené války. Je však třeba zdůraznit, že stáli na straně obrany míru a společenského pokroku. Neohrožovali naše sousedy. Zahradili na 40 let stezky rozsévačů smrti a společenského rozvratu,“ řekl Richter v projevu, který později přetiskly komunistické Haló noviny. Na místě se prý dočkal bouřlivého potlesku.

Server poukazuje na to, že Klub českého pohraničí se v minulosti kvůli svým aktivitám hned několikrát dostal do zprávy o extremismu vypracované ministerstvem vnitra. Poprvé se tak stalo v roce 1995 a poslední zmínka je před dvěma lety.

Setkání k 65. výročí o přijetí zákona o ochraně státních hranic, které na konci června v Nymburku uspořádal Klub českého pohraničí, byl přítomný i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, který v minulosti kandidoval za stranu Strana práv občanů Zemanovci, která tehdy nesla v názvu jméno současné hlavy státu Miloše Zemana.

Celý text  ZDE

„Jako slušná organizace, když jsme někam pozvaní, tak se toho zúčastníme. Dohodli jsme se ve vedení, že tam pojedu a že si vyslechnu, co se na Klubu českého pohraničí děje. Uctívají historii a my uctíváme historii taky a historii chceme dělat proto, aby se neměnila,“ sdělil Vodička serveru Lidovky.cz.

Organizaci pohraničníků nepovažuje za extremistickou. „Nebudu odsuzovat lidi, kteří bránili nějakou hranici ze zákona. Sloužili jako vojáci a byli pod rozkazem. Jaké jsou zákony, takové jsou zákony, a když napadáte Klub českého pohraničí, tak by se mělo říct, že ty zákony byly špatné,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…