VIDEO Tiskovka Miloše Zemana: Krutý výprask Respektu, zpráva o zdraví i přechod do ruštiny kvůli zahraničním novinářům

10. 3. 2017 12:12

Pro a proti své kandidatury zmínil dnes na tiskové konferenci prezident Miloš Zeman. Ten se rozhodl svůj post obhájit. Nehodlá však vést žádnou osobní prezidentskou kampaň, ani se vyjadřovat ke svým protikandidátům. Nepovažuje se ani za favorita následujících voleb, s pokorou to chce ponechat na voličích.

VIDEO Tiskovka Miloše Zemana: Krutý výprask Respektu, zpráva o zdraví i přechod do ruštiny kvůli zahraničním novinářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Před rokem jsem slíbil, že na počátku března při čtvrtém výročí své inaugurace oznámím, zda jsem se rozhodl, nebo nerozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta ČR. Sliby se mají plnit a tak jsem tady. Dobře víte, jak jsem se rozhodl, protože jsem to včera oznámil asi tisícovce svých příznivců se zdůvodněním, že je to poděkování za jejich podporu a proto mají právo slyšet moje rozhodnutí jako první,“ řekl úvodem Zeman k tomu, že se rozhodl obhájit svůj mandát. 

„Posledních několik měsíců jsem si vzpomínal na takzvaný Buridanův paradox. Ten byl formulován ve 14. století a spočívá v tom, že nějaké zvíře, mezek nebo osel, zemře hlady mezi dvěma otýpkami sena, protože se nedokáže rozhodnout pro žádnou z nich. Abych zabránil této smrti, stanovil jsem si nepřekročitelnou lhůtu pro své rozhodnutí. I když toto rozhodnutí bylo obtížné. Zvažoval jsem argumenty pro i proti,“ zmínil.

Argumentem proti byl podle jeho slov jeho věk. „Mám-li věřit statistikům, zbývají mi dva roky života,“ poukázal na průměrný věk mužů v Česku. Zmínil pak starší politiky, které znal – např. Konrada Adenauera, Tomáše Garrigua Masaryka i Šimona Perése. „Druhým faktorem je únava a touha po odpočinku,“ zmínil. A věnoval se i svému zdraví. „Mám dvě nemoci: polyfunkční neuropatii, která spočívá v tom, že od kotníku dolů máte odumřelé nervy. Druhou nemocí je cukrovka,“ dodal. „Teplota, tlak, rosný bod, okluzní fronta – takže tlak 120-130/80, teplota je předpokládám stále stejná a normální,“ řekl s tím, že si právě teplotu naposledy měřil před patnácti lety.

Anketa

Jste rádi, že Miloš Zeman bude znovu kandidovat na prezidenta?

hlasovalo: 18490 lidí

Pro jeho rozhodnutí pak hrála podpora veřejnosti. „Práci, kterou dělám, dělám rád. Je to krásná a nádherná práce. Práce, která umožňuje sloužit České republice a hájit národní zájmy,“ řekl. Poděkoval také českým médiím. „Děkuji českým médiím. Každý jejich útok mě přiváděl k rozhodnutí znovu kandidovat,“ podotkl.

„Nepovažuji se za favorita prezidentské volby. Je demokracií, že si řada občanů přeje změnu,“ uvedl. „Rozhodl jsem se nevést žádnou osobní prezidentskou kampaň. Budu až do poslední chvíle plnit všechny své prezidentské povinnosti. Všichni ostatní kandidáti zcela logicky budou formulovat to, jak si představují výkon prezidentské funkce. Připadal bych si jako blázen, kdybych tak činil já. Voliči tak budou moci porovnávat představu jednotlivých kandidátů s reálným výkonem prezidentské funkce. Zavazuji se, že nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. Nebudu ani na případné útoky odpovídat,“ sdělil s tím, že se nebude účastnit ani rozhlasových a televizních diskusí. „S pokorou vložím svůj osud do rukou občanů této země. Plně se podřídím jejich rozhodnutí,“ dodal. 

"Nebudu se aktivně ucházet o podporu žádné z politických stran. Samozřejmě uvítám, bude-li nabídnuta," zmínil závěrem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Zdravím týdeník Respekt, mimo jiné i jeho reportéra Marka Švehlu, který před několika dny v Respektu napsal, že zcela určitě nebudu kandidovat. Týdeník Respekt je vždy dobře informován a jeho reportéři jsou inteligentní lidé,“ zaútočil pak následně poté, co se jeden z novinářů Respektu zeptal na návštěvu milionáře Petra Kellnera na Pražském hradě. „Pokud jde o tuto špinavou otázku, ale Respektu to odpovídá, o financování mé kampaně jsme se nebavili. Zajímala ho otázka mých návštěv do Číny a Ruska,“ podotkl Zeman s tím, že si Petra Kellnera váží. „Přispívá velkou částkou do rozpočtu. Ale to by bylo pro Respekt složité téma,“ sdělil.

Závěrem se pak hovořilo i rusky. Jedna z novinářek se jej totiž rusky zeptala na to, proč je nazýván ruským agentem. Zeman rovněž rusky odpověděl, že je nazýván ruským, čínským, nově americkým či izraelským agentem, on sám se však považuje za agenta českého.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

13:55 Pražská ČSSD tajně volila Pocheho do výkonného výboru. A Hamáček ho rozmáčkl, až to cáklo

Současný šéf ČSSD Jan Hamáček dostal nominaci na předsedu strany v krajích, kde se to čekalo, napřík…