VIDEO Točil dokument o Havlovi, svrhával komunismus. A teď vám řekne něco o 11. září a Američanech, čemu nebudete věřit

16.09.2015 15:02

Režisér Igor Chaun vydal na YouTube video ke 14. výročí teroristických útoků z 11. září, které představuje jeho duchovní cestu od „úleku“ k „prozření“. Jediná konspirační teorie, která podle něj existuje, je ta, za kterou stojí vláda Spojených států amerických, protože má „nejvíc trhlin“.

VIDEO Točil dokument o Havlovi, svrhával komunismus. A teď vám řekne něco o 11. září a Američanech, čemu nebudete věřit
Foto: YouTube.com
Popisek: Útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001

Igor Chaun byl jedním ze studentských vůdců sametové revoluce. Prošel si mnoha pracemi a byl vnímán jako filmový studentský talent, na svůj celovečerní film však stále čeká. Známý je svou prací pro Českou televizi a svým dokumentem o Václavu Havlovi, který natočil u příležitosti ankety o největšího Čecha. Je propagátorem esoteriky a český klub skeptiků Sysifos mu udělil anticenu Bludný balvan za „velkorysou mediální propagaci pseudovědeckých idejí a jejich nositelů“.

„Nic není takové, jak se jeví. Nic není takové, jaké se nám jeví. Přesně před čtrnácti lety jsem kráčel po Můstku a telefonoval jsem s kamarádem... Najednou se něco stalo, mně se udělalo špatně, měl jsem pocit výbuchu, jakási tlaková vlna mi projela útrobami,“ začíná svoje vyprávění Chaun za obrazového doprovodu ve formě fotek.

„No, co tohle má bejt, tam je něco zcela nepatřičnýho,“ uvažoval Chaun hned od prvního zhlédnutí přímého přenosu z USA. Uznává, že fyzice nerozumí a nikdy ji neuměl, tudíž „nebyl schopen to posoudit“, stačilo však řídit se „selským rozumem“ a hned tam „něco nesedělo“.

Následně však „podlehl mediální masáži“ a na několik let se stal zapáleným proamerickým přívržencem útoku na Irák, na Afghánistán, byl přesvědčen, že Saddám Husajn musí umřít, protože svoje oponenty hází do kádě s kyselinou a má chemické zbraně. „Po několika letech jsem se poprvé setkal s vysloveným názorem, že 11. září bylo jinak a že si to ti Amíci udělali sami,“ říká Chaun a dodává, že autora onoho prohlášení chtěl „udeřit za urážku hozenou Americe do tváře“. Pak se ale dostal k dalším materiálům, tzv. „alternativním“ a z nich dospěl k názoru, že „americká oficiální verze je neudržitelná“.

Celé video zde

„Baví mě přemýšlet o věcech v souvislostech,“ říká Chaun a vysvětluje, že se jedná o rozpor mezi vírou a vědou. Věda říká pravdu a víra vás nutí věřit oficiální verzi. V otázkách Boha je však na straně víry, jelikož „věda tahá za kratší provázek“.

„Za nejzávažnější se jeví ten argument, že ocelové nosníky se nemohly roztavit, protože potřebná teplota by byla kolem 1500 stupňů, zatímco teplota hoření leteckého benzínu, tzv. kerosinu, je maximálně kolem 900 nebo 1000 stupňů, navíc kouř, který se valil z dvojčat, ukazoval na nedokonalé hoření... Takový tam byl nežár,“ podkládá svoji víru věděcky podloženými argumenty, což však není účel videa, tím je totiž „navést vás, abyste se o to zajímali“.

Následně zmiňuje naprosto zřejmou spojitost mezi kultovním filmem Stanleyho Kubrika „2001: Vesmírná odysea“, postavením hotelu Hilton a samotným útokem na věže. Odkazuje se také na několik pořadů, které proběhly Českou televizí a ze kterých je jasné, jak to bylo.

„Já tohle říkám s velkou pokorou vůči obětem této události a říkám to jako člověk, který ne, že by Ameriku neměl rád. Já mám, přátelé, Ameriku, pořád moc a moc rád. Já mám rád principy Ameriky, já mám rád ústavu Ameriky,“ vysvětluje svůj postoj Chaun a dodává že „podstata demokracie a původní myšlenky Ameriky je tak velká, že vždy nakonec zvítězí nad dočasnými pokusy o její potlačení, náznaky totality, náznaky policejního státu, náznaky vládnutí jakési finanční oligarchie, atd.“

„S pokorou a respektem vůči obětem a s láskou k bratrům Američanům, říkám: měli byste znát pravdu a měli bychom ji znát my všichni, protože Amerika je pořád určující element světového dění,“ říká Chaun.

Následně shrne, o čem vlastně video, které trvalo 22 minut a bylo složené převážně ze záběrů na padající budovy a fotky Saddáma Husajna, bylo. Jednalo se totiž o vývoj Chaunova přístupu k události. „Od úleku přes intuitivní podezření k akceptaci oficiální verze a souhlasu s následnými útoky až po postupné prozření věřím, že toto je smysl demokracie, že toto je smysl hledání pravdy,“ vysvětluje Chaun a říká, že nechce být ani buřič, ani konspirátor, jen chce znát pravdu.

„Říkám to jako člověk, který má rád Ameriku, má rád pravdu a chce žít ve společnosti, nikoli konspirativní, ale v rámci možností pravdivé. Nejsem si jistý, že tomu tak je, ale v mnohém tomu nasvědčuje.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hřib, totální pohroma Prahy!“ Babiš neměl náladu, Lipavský to schytal jako nikdy. Jedna rána za druhou: Senioři, Brusel, Green Deal

17:04 „Hřib, totální pohroma Prahy!“ Babiš neměl náladu, Lipavský to schytal jako nikdy. Jedna rána za druhou: Senioři, Brusel, Green Deal

Poslanci měli jako pravidelně každý čtvrtek možnost grilovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v rámci i…