VIDEO Utahal dva policisty. Chytili ho bez roušky, on je dotlačil ke „skoku z mostu“

27.01.2021 10:14

Video kolující českými sítěmi ukazuje policejní zásah proti občanovi, který se pohyboval po hobbymarketu bez roušky. Zajímavé je tím, že v závěru nabere zcela nečekaný směr. Občan v pozici lidového juristy šest minut drtil policejní hlídku citacemi paragrafů a na konci se občané dozvěděli, jak je to s právní kvalifikací skoku z mostu.

VIDEO Utahal dva policisty. Chytili ho bez roušky, on je dotlačil ke „skoku z mostu“
Foto: Facebook Tomáš Weintritt
Popisek: Policista řeší přestupek
reklama

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25473 lidí

Na facebookovém profilu pana Tomáše Weintritta se objevilo video, jehož hlavním aktérem je správce profilu osobně. A spolu s ním dvojice moravských policistů v uniformách, kteří vyjeli na udání, že se v místním hobbymarketu pohyboval zákazník bez roušky.

Policisté zastaví občana až v autě a otevřeně mu sdělí, že přijíždějí na udání, že v obchodě Unihobby neměl roušku. Občan v poklidu vystoupil z vozu a vše natáčel na mobilní telefon. Zjevně nervózní policista koktal, že občan porušil vládní nařízení. Nejspíš netušil, co jej v dalších minutách čeká.

Občana, který cítil mnohem větší sebejistotu totiž začalo zajímat, o jaké vládní nařízení se jedná, ovšem policista odpověděl, že není povinen mu to sdělovat. Následovala chvíle handrkování, kdy občan žádal, aby mu první z policistů sdělil, jaký přestupek vlastně spáchal, když jej s ním chtějí řešit.

Druhý z policistů stojící zatím opodál po chvíli nevydržel a vysvětlil to polopaticky: „Měl jste roušku? Neměl!“ Ani tento druhý uniformovaný příslušník nebyl schopen občanovi sdělit, které z mnoha vládních nařízení porušuje a o jaký zákon se opírá.

Občanovi došla trpělivost a začal si natáčet služební čísla příslušníků, kteří s ním řeší přestupek, a ani jej nedovedou kvalifikovat.

Agilnější z policistů obrátil řízení jiným směrem nečekaným dotazem: „A ve vozidle platnou zelenou kartu máte?“ Po neúspěchu se první z policistů opět vrátil k chybějící roušce. Občan se přiznal, že byl v obchodě bez zakrytého obličeje, a pak se debata opět vrátila do původních kolejí.

„Chci vědět, jaký úkon tu provádíte,“ trval na svém občan za kamerou. „Prověřujeme oznámení“, dostal odpověď. Občan přitakal, že prověření proběhlo a on jim potvrdil, co se v obchodě stalo. Trvá však na tom, aby mu bylo objasněno, v čem bylo jeho jednání protiprávní, jaký zákon vlastně porušil. A policisté nejsou schopni mu to sdělit. „My neříkáme, že nejsme schopni, my nejsme povinni,“ poučil jej příslušník.

„Kluci, já vám řeknu jednu věc. Existuje krizový zákon. Znáte krizový zákon?“ zajímal se občan a odrazil námitky, že je to zbytečné. V tu chvíli občan poprvé zvýšil hlas: „Není to zbytečné, protože vy tady šikanujete lidi.“ Policista odmítl, že by jej šikanoval.

Policista na to pak šel ještě jinak: „Vy jste se přiznal, že jste porušil vládní usnesení.“ To občan odmítl, k ničemu takovému se nepřiznal, ani neví, jaké vládní usnesení by měl porušit.

Pak svou argumentaci vyšperkoval citací paragrafu z krizového zákona, který umožňuje výjimku z nošení roušek z důvodu ohrožení zdraví. „Je to paragraf 31 odstavec 4,“ poučil hlídku. Policista po něm žádal doklad, že je „astmatik, schizofrenik nebo něco jiného“. Občan jim sdělil, že je invalidní důchodce a ohradil se proti tomu, aby zkoumali jeho zdravotní stav.

A na závěr si lidový právník nechal nejvyšší kartu. Usnesení, o které se policisté opírali, vydalo ministerstvo zdravotnictví. Přitom v krizovém zákoně (§ 38) je uvedeno, že úřady samostatně v krizovém řízení státu tyto právní předpisy vydávat nesmějí. „Tudíž toto nařízení je neplatné,“ zakončil svůj výklad.

„Takže my tento skutek oznámíme na správní orgán,“ navrhl policista přenesení do správního řízení. „Dobře, tak mě oznamte,“ souhlasil občan.

Druhý z příslušníků zklamaně poznamenal, že jiní lidé se tím řídí. To občana zaujalo a optal se hlídky, zda když budou jiní lidé skákat z mostu, tak je bude následovat? „Vy si stoupnete na ten most, vláda vám nařídí: Skoč do té Moravy! a vy tam skočíte?“ Policista připustil, že v případě vládního usnesení tohoto znění by neuposlechl a neskočil.

Občan souhlasil, že on také nebude skákat. „Já ty zákony znám, co ta vláda porušuje,“ vysvětlil.

Policista se zamyslel a došel k závěru, že skok z mostu by byl přestupkem, a proto by jej vláda nemohla po lidech chtít.

Zato hadr přes ústa je podle něj v pořádku.

„Věc bude oznámena, tím to končí,“ rozloučila se hlídka s motoristou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

19:31 Tak a hotovo. Pavel Novotný se vztekal a bude znova: ODS se ozvala

Pavel Novotný, svérázný politik ODS a starosta pražských Řeporyjí, do Sněmovny definitivně kandidova…