VIDEO Václav Klaus mladší brání Bémův tunel. "Řidiči do Prahy patří," vzkazuje před komunálkami

01.09.2018 13:30

Václav Klaus mladší, známý politik z ODS, se rozhodl komentovat téma, které v politických diskusích už zapadlo: tunel Blanka. Ve svém novém videu zveřejněném na svém facebooku a profilu Občanské svobody se jal vypočítávat, jak tunel šetří čas, peníze i životní prostředí a za jak dlouho se splatí jeho nakonec astronomická cena. „Řidiči patří do Prahy,“ řekl Klaus a diskutující pod videem již dobře věděli, koho svou lehkou narážkou myslel.

VIDEO Václav Klaus mladší brání Bémův tunel. "Řidiči do Prahy patří," vzkazuje před komunálkami
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Václav Klaus mladší na besedě v ostravském knihcentru
reklama

„Já Blanku miluju, protože podle mě řidiči patří do Prahy a mají tady mít podmínky," uvedl Klaus mladší své video z tohoto tunelu. Za dva roky fungování tunelu prý projelo tunelem 50 milionů lidí, 90 tisíc denně, což údajně přináší úsporu pro každého čtvrt hodiny. Podle výpočtů to ušetří 6 milionů korun za den a 2,17 miliardy za rok.

Anketa

Vadí vám Zemanovy výroky, kterými žertuje o zabíjení novinářů?

11%
89%
hlasovalo: 13687 lidí

Dále tunel uspoří podle Klause spoustu benzinu a stání na křižovatkách, což jde kvantifikovat na sumu 470 milionů korun za rok, nemluvě o snížení nehodovosti, kterou ekonom odhaduje na ušetřených 457 milionů za rok. „Když tohleto všechno sečteme, tak ty čisté přínosy jsou přes 3 miliardy a ten provoz a údržba jen 200 milionů.“ Blanka by se tedy splatila již za třináct let.

Klaus mladší pak ještě dodal, že k plusům patří i lepší životní prostředí a menší hluk ve městě. Podle něj je tedy závěr jasný: Auta do Prahy patří, městský okruh se musí dostavět a musí sloužit Pražanům, aby mohli jezdit po městě.

Fotogalerie: - Hotová Blanka

Slavnostní otevření tunelu Blanka. Po letech zpožd...
Slavnostní otevření tunelu Blanka. Po letech zpožd...
Za chvíli zde projedou první automobily
Policie zatím hlídá vjezd do tunelu
Kardinál Dominik Duka a náměstkyně primátorky Eva ...
Náměstek primátorky Petr Dolínek (vpravo)

Tunelový komplex Blanka je dle Wikipedie nejdelší silniční tunel v České republice a nejdelší městský tunel v Evropě. Smlouva na stavební část tunelů Blanka byla podepsaná 30. října 2006 Pavlem Bémem z ODS a předpokládala sumu 17,2 miliardy korun za stavební část, stavba měla být hotova v roce 2011. Ovšem termín dokončení stavby byl několikrát prodloužen a celková suma, kterou Praha za Blanku zaplatí, v současné době přesahuje částku 43 miliard korun, což z projektu činí nejdražší pražskou stavbu vůbec. Celý komplex byl uveden do provozu 19. září 2015.

Jan Kapčiar v diskusi pod příspěvkem připomíná právě stinné stránky tunelu. „Jasně, se vším souhlas, bohužel ani jedno neobhajuje to, že to byl největší finanční tunel a levárna za poslední roky a určitě nemusím jmenovat. Tak dělejte vše pro to, aby byla poslední,“ vzkazuje politikovi.

„Tak konečně má taky někdo názor opačný těm sluníčkářským zakazovatelům, přikazovatelům, postihovatelům – řidiči patří do Prahy – beru!“ souhlasí Karel Slavík.

Jan Kuliš ironizuje: „No tak, nestačil by bike sharing, případně další slevy na jízdném?“

„Ano dostavit městský okruh a radiály směřující z něj ven z Prahy . O tom jsou letošní volby do pražského zastupitelstva!“ říká zástupce starosty z Prahy 9 Adam Vážanský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

4:40 To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

ParlamentníListy.cz celý uplynulý týden mapují situaci v Itálii. Právě ta, jak se zdá, je velice pos…