VIDEO Věřící ženu sprostá divadelní hra v Brně rozplakala. Informace a materiály, které jinde neotisknou

27.05.2018 22:31

Policie předá případ sobotního narušení inscenace s postavou znásilňujícího Ježíše do přestupkového řízení pravděpodobně příští týden. Aktivisté protestovali proti hře přímo na jevišti. Policie musí událost nejprve administrativně zpracovat, což několik dní potrvá, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb. A sociální sítě zatím žijí reakcemi.

VIDEO Věřící ženu sprostá divadelní hra v Brně rozplakala. Informace a materiály, které jinde neotisknou
Foto: Repro Facebook
Popisek: Věřící žena, kterou divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“ dohnalo k slzám

Policisté v sobotu zjistili totožnost 19 lidí, kteří při představení koordinovaně vyšli na pódium, bránili hercům v pokračování a žádali o ukončení produkce. Odešli až za asistence policejního antikonfliktního týmu. Policie také projde záznamy z divadelního sálu, aby zjistila, zda někdo nepřekročil meze přestupku a zda nevznikne podezření ze spáchání trestného činu.

Anketa

Vadí vám divadelní představení „Naše násilí, vaše násilí“, které bylo uvedeno v Brně?

94%
6%
hlasovalo: 21776 lidí

Hostující inscenace Naše násilí a vaše násilí režiséra Olivera Frljiče byla součástí festivalu Divadelní svět Brno. Pořádá jej Národní divadlo Brno. Herci byli cizinci, většinou muslimové. Inscenace, v jejíž závěrečné scéně herec s trnovou korunou sestoupí z kříže a znásilňuje muslimku, budila vášně už předem. Hra se mimo jiné zabývá vztahem Západu k Blízkému východu a jeho obyvatelům.

Zpravodaj ČTK v sále žádné fyzické násilí nezaznamenal, lidé nespokojení s inscenací dupali, hvízdali, házeli na jeviště zmačkané vstupenky. Poté vtrhli na jeviště, které v sále Husy na provázku není nijak oddělené od hlediště. Někteří se také hádali s ostatními diváky, kteří žádali, aby představení pokračovalo. Zmatky trvaly asi hodinu.


Podle Švába byli policisté připravení v blízkosti divadla. Neměli informace o násilném jednání. Uvnitř byla bezpečnostní služba zajištěná pořadateli. Podobně tomu bývá například při fotbalových zápasech, kdy policie zůstává mimo stadion a zasahuje až v případě nutnosti, kdy pořadatelská služba na situaci nestačí.

Anketa

Oceňujete práci Jakuba Jandy, ředitele Evropských hodnot?

2%
98%
hlasovalo: 9591 lidí

Slušní lidé po sobotním incidentu sklízejí na své facebookové stránce chválu, ale i kritiku za to, že chtějí rozhodovat, co je a není umění, případně na co mají lidé chodit do divadla.

Na sociální síti se k zážitku vyjadřují také osobnosti kultury, které byly přímo v sále. „Členové hnutí Slušní lidé si osobují právo cenzurovat umění, zničit představení a utlačovat herecký soubor přímo na jevišti. Vzpomeňte si na to na podzim při komunálních volbách. Násilí, buranství, hloupost, malost,“ napsala spisovatelka Kateřina Tučková. Michal Dočekal, ředitel činohry Národního divadla, večer označil za zážitek, byť spíše sociologický než divadelní.

Knězi a dokumentaristovi Janu Hanákovi Frljičova inscenace připomínala „plakát, který hlásá černobílou tezi“, že Evropané, potažmo křesťané mohou a mohli snad za všechny hříchy světa. „Tuto tezi neustále opakuje ve sledu více či méně brutálních obrazů, aniž diváka zatěžuje nějakými kontexty, v kreativním koktejlu jednotlivých pravd a lží, jak se mu to hodí, bezpochyby ve své nejlepší radikální víře,“ popsal Hanák. Za absurdní ovšem označil i chování aktivistů narušujících hru.

„Bych Vám rád řekl, že v naší malé rodině před obědem (abychom se nepozvraceli) proběhla menší diskuze o Frljičovi a jeho díle. Musím teda jako říct, že matka je inženýrka zahradnictví, otec inženýr zootechnik a o van Beethovenovi nebo Mozartovi jsme nikdy takhle nemluvili. Dokonce ani o Havlovi, a to se rodiče fakt na jeho hry dívali Tož jen chcu říct, že obsah rozhovoru nemohu zveřejnit, bo každý z nás hledal a následně užíval různé odborné termity, zejména lékařské. Nepamatuji si, že bych kdy dřív s matkou mluvil o tématu prostornosti vagíny... Jen tak mimochodem, otec seznal, že se muselo jednat o vlajku formátu A4. Asi má pravdu, my naivové si představovali vojenskou zástavu! Bylo zajímavé, jak se moje, po rakovině velice pobledlá matka, umí v 60+ letech červenat... Pak otec řekl něco o násilí, a to nemohu reprodukovat, bo bych ho mohl vystavit hentemu nedobrému – tuž jen řeknu, že se mu to nelíbí, a to prosím je můj otec ateista (nejen agnostik, otec je skutečný ateista). 
Pokud tedy má ‚umění‘ otevírat témata, tak u nás to téma zcela jasně otevřelo – ne, víc než A4 se podle rodinné rady nevleze...,“ poznamenal ke hře právník Tomáš Tyl.

Ten se ve svém předchozím příspěvku rozepsal více. „Byl jsem to já, kdo na Zelený čtvrtek objevil, že DSB bude uvádět Frljiče a Naše násilí, vaše násilí. Vyhledal jsem si na to české i zahraniční recenze a zhlédl podstatné pasáže hry... Napsal jsem na to téma soukromý FB status. Na Velký pátek jsem napsal otevřený dopis primátoru města Brna, kde se ptám, zda toto je signál, který chce Brno vyslat světu?“ popsal Tyl. 

„Protesty proběhly, Jihomoravský kraj odmítl dát na Frljiče dotaci. Brno sdělilo, že ‚finanční výpadek‘ zadotuje = pan Frljič a jeho islamicmelodyanddancetheatre dostanou svých 280 tisíc a ty do Národního divadla Brno dá město Brno – jo, Vy! Hloupí Brňáci!“ uvedl dále Tyl.

„Hra ‚Vaše násilí a naše násilí‘ si podle mého nezaslouží grant. Ale rozhodně nechci, aby křesťanství ‚bránili‘ kremlofilní náckové,“ podotkl bývalý mluvčí premiéra Mirka Topolánka Martin Schmarcz. A vzápětí dodal, co by jako konzervativec komu vzkázal ke hře. „Liberálům: Ne, nemáte nezadatelné a bezpodmínečné právo urážet křesťanství. Máte právo hrát si tu hru za soukromé peníze za podmínek, že ji nebudete agresivně propagovat a brát na ni školní děti. A musíte strpět, že my budeme proti té hře pokojně demonstrovat a tlačit na politiky, aby takovéto hry nebyly podporovány z veřejných peněz. Džihádistům: Ne, nemáte právo násilím vtrhnout na jeviště a demonstrací síly si vynutit přerušení hry. Máte právo v klidu demonstrovat, ale musíte strpět, že liberálové budou hájit své právo zesměšňovat náboženství – v mezích daných legálními omezeními svobody projevu (paragrafy o blasfemii, šíření pornografie, narušování občanského soužití atd.),“ poznamenal Schmarcz. 

Na facebookové síti pak přinesl také video plačící ženy Žarko Raptor Jovanovič. Na něm je zachycena vzlykající žena, která dorazila z kláštera v Rajhradu. „Proč to dělají? To je náš snoubenec,“ uvedla žena, jež dorazila v doprovodu jeptišek z kláštera. „Co byste udělali, kdyby takhle hráli o vašich rodičích?“ pláče žena.


„Když to včerejší představení v Brně bylo tak neškodné umělecké dílo, co kdyby to mělo pokračování, že Janda znásilňuje Havla? To bych teprve chtěl vidět ty umění milovné zastánce umělecké svobody,“ poznamenal pak občanský aktivista Petr Paulczynski. „Vystrčíš prdel na americké vojáky, sebere tě policie a skončíš u soudu. Vytáhneš si z přirození českou vlajku, jsi umělec. Divná doba,“ zakončil Paulczynski. 

Příspěvek na svém profilu sdílel také bezpečnostní analytik Otakar Foltýn. „Jednoduchý TVL: Najdi něco v rozporu s většinovým vkusem, ideálně když to fakt vkusný není. Kašli na běžný formy protestů, to je pro buzničky a ty jsi přece chlap. Vem stejně chytrý parťáky a hoďte na sebe něco, co nějakou formou uniformity ukáže, že máte tu ... dispiclínu:). Módní policie doporučuje modrou, respektuj to, i když bys raději hnědou. Upozorni mlčící většinu, že to, co se jim nelíbí, vyřešíš za ně. Zkraje neužívej přímý násilí! Na začátek jen zamachruj na nějaký divný máničky, např. když hrají něco přitaženýho za vlasy... Neboj, když to nep..ereš, příště budeš moct dát někomu přes držku doopravdy, důležitý je, aby byl trochu jinej... Postup schvaluje NSDAP,“ poznamenal Foltýn.

Na sociálních sítích je také kritizováno zneuctění české státní vlajky. Herečka si ji totiž vytahovala z přirození.

Serveru Seznam Zprávy také poskytl své vyjádření ředitel festivalu a Národního divadla Brno Martin Glaser. Tomu vadily demonstrace na Zelném trhu i spílání návštěvníkům divadla. „To jsou věci, které jsme viděli ve filmech o nástupu fašismu v Německu, Itálii nebo Maďarsku,“ řekl Glaser.

Nechal se také slyšet, že rovněž trvalo dlouho, než na místo dorazila policie. Bylo to prý nekonečné čekání. Celý incident pak odsoudil slovy, že to, že si někdo osobuje právo vtrhnout na jeviště a bránit hercům v představení, je přirozený důsledek toho, co rozpoutali politici. „Předem říkali, co se hrát má a co ne. Protože neměli nástroje, jak hru zakázat, tak to vzala do vlastních rukou lůza,“ uvedl Glaser pro server Seznam Zprávy.

Původní text ZDE.

„Jste lůza! Vzkazuje Vám ředitel Národního divadla v Brně Glaser, placený z našich daní. A my mu odpovídáme: A Vy jste zvrácený člověk, který manažersky nezvládá řízení divadla, pokles návštěvnosti a hystericky kope. Na podzim po zásluze poletíte!“ reagují na jeho slova členové hnutí Slušní lidé na facebookovém profilu.

Více se pak na hnutí Slušní lidé zaměřil server Lidovky.cz. Členové hnutí se proslavili například loni v květnu, když překryli modrou plachtou růžový tank v Brně. Lídrem hnutí je Zdeněk Pernica, který v minulosti kandidoval za stranu Miroslava Sládka. Ministerstvo vnitra nyní také řeší problém hnutí, kdy nedoložilo dva roky po sobě výroční zprávu o financování, jak to politickým subjektům ukládá zákon. Před několika týdny pak hnutí dostalo pokutu za nezveřejnění transparentního účtu. Sponzoři hnutí známi nejsou. 

Počet členů se zřejmě pohybuje v několika desítkách. Velmi aktivní je však hnutí na sociálních sítích, kde se k nim hlásí 12 tisíc sledujících. 

Původní text ZDE.

Celý příspěvek Tomáše Tyla: 

Ladies a chlopi... Je potřeba udělat krapítek informační čistku, bo se nám tu pasů dajaké hůsenice či co, které nikdo nezval...
Takže antologie frljičení v Brně je:
1) Byl jsem to já, kdo na Zelený čtvrtek objevil, že DSB bude uvádět Frljiče a Naše násilí, vaše násilí.
2) Vyhledal jsem si na to české i zahraniční recenze a shlédl podstatné pasáže hry...
3) Napsal jsem na to téma soukromý FB status
4) Ode mne to z FB s mým svolením převzala týž den Eva Ave Shuvani - viz zde a já jí za to velice děkuji. https://evasvobodova2.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=656354
5) Na Velký pátek 30.3.2018 jsem napsal otevřený dopis primátoru města Brna, kde se ptám, zda toto je signál, který chce Brno vyslat světu?!
Tuž, převzali mnozí a já děkuji - http://www.nastvanematky.cz/dr-tyl-pise-primatorovi-mesta-b…
6) O víkendu informaci převzali Slušní lidé. Strhl se tam shitstorm na téma "Může za to lidovec Ryšavý" (poznámka: pan Ryšavý je členem kulturní komise, která s dramaturgií festivalu nijak nesouvisí)
7) Ohradil jsem se proti tomu, že by pan Ryšavý byl jakýmkoliv viníkem a na profilu Slušných lidí jsem začal vysvětlovat "jak to chodí na městě aneb kdo schvaluje peníze a na co".
8) Na to konto byly moje příspěvky u Slušných lidí smazány a byl jsem zablokován.
9) Následovalo 2denní vyjednávání, kdy Pepa řekl Ferdovi, (autocenzůra - tady byly tři řádky a nechci někoho urazit, tudíž už nejsou) - ....Tomáš nebude mlčet, protože nenechá bít Ryšavého jen za to, že někde sedí v nějaké komisi a tak je na FB u Slušných lidí Tomáš stále blokován a je mu z toho smutno.
10) O 5 dní později než jsem já napsal otevřený dopis primátorovi, napsal jej pan náměstek Hladík za KDU. Díky - škoda, že přes přislíbenou účast včera nedorazil ani na mši, ani na shromáždění na Zelném trhu. 
11) Tomáš se s Jiří Koníček dohodl, že MSKA - Moravsko-slezská křesťanska akademie k tomu udělá kolokvium a Tomášova řeč je tady... https://soundcloud.com/tom-tyl-74…/20180509-kolokvium-dr-tyl
Dodatek: Tomáš tak propojil Jana Rozka a Jiřího Koníčka, jakož i Hanu Lipovskou.
12) Tomáš v rámci kolokvia vtáhl "do hry" Igor Tesařík, aniž by kdo (vyjma nás, Igorových čtenářů) tušil, jak bohatou minulost Igor jako (mimo jiné!!!) disident má. Jeho hlas je doposud hlasem nedoceněným, protože ze samé skromnosti neříká, co dělal před 30 let a následně...
13) Tomáš s údivem sleduje, jak se na jím objevených informacích přiživují různé osoby...
14) Dle dohody Jan Rozek pořádá pokojnou demonstraci ve spodní části Zelného trhu, kde se na pořadatelské službě díky četným disi- a postdisi-dentským zkušenostem podílí na pořadatelské službě Igor Tesařík.
15) Tomáš je nejprve na mši svaté, kde nevěří vlastním uším, pak se přemisťuje na Zelny Trh k Rozkovi a Tesaříkovi. Je to tam krásné, ale Tomáš i přes nabídku Žarko Raptor Jovanovič nechce vystoupit, protože si myslí, že jedna mediální tvář akce stačí - a to je Jan Rozek, komu čest, tomu čest! (a taky sláva!)
16) V mezidobí Hana Lipovská vyčísluje, že kdyby tam neměla být dotace, tak každý z návštěvníků zaplatí 1500-1800 Kč za jeden lístek. Jsou podána tři předběžná opatření Spolkem Stredonius (viz https://spolek-stredonius.cz/), všechna jsou zamítnuta. Jsou podána trestní oznámení - všechna jsou také zamítnuta.
17) Žalobu podává advokát Ronald Němec a to s patronací Romuald Štěpán Rob. Asi zamrzlo peklo, pražská kavárna objevila mantinely morálky - nebo možná... jsou to lidi jako my. Potíž žaloby je v tom, že je podána předčasně (něco jako ejaculatio praecox - znáte to z Ostře sledovaných vlaků). 
18) Protesty proběhly, Jihomoravský kraj odmítl dát na Frljiče dotaci. Brno (eeee... asi nějaké vedení? Žeby pan Vokřál?!) sdělilo, že "finanční výpadek" zadotuje = pan Frljič a jeho islamicmelodyanddancetheatre dostanou svých 280 tisíc a ty do Národní divadlo Brno dá město Brno - jo, Vy! Hloupí Brňáci! 
19) Nejmenovaná ze Žít Brno vyloučená zastupitelka píše, že "každý má možnost volby se ... neúčastnit." Super. Ale jak můžu zvolit, aby to nebylo placeno i z mých peněz, to neví. Je to skvělá parta v tom zastupitelstvu města, taková hodně veselá, protože zastupitelka za KDU (ano, hry se zúčastnila), u které je to na FB zdi, následně tak brutálně promazala diskuzi, že snad ze 100 příspěvků zbyly tři :-D Nojo, Hollan o tom ví svý - člověk se chce pochlubit, jak ho domina seřezala ve Lvově a přízemní spodina dělnické třídy nechápe tu radost... Aj wónt mór!
20) A tady končím - jen prosím Vás: Je to revoluce ne ani tak v srdcích, ale fakt v hlavě! Nenechte si ji vzít lidmi, co se na tom jen přiživují! Díky moc

Celý příspěvek Otakara Foltýna:

Jednoduchý TVL:

1) najdi něco v rozporu s většinovým vkusem, ideálně když to fakt vkusný není
2) kašli na běžný formy protestů, to je pro buzničky a ty jsi přece chlap
3) vem stejně chytrý parťáky a hoďte na sebe něco, co nějakou formou uniformity ukáže, že máte tu.. dispiclínu:). Módní policie doporučuje modrou, respektuj to, i když bys raději hnědou
4) upozorni mlčící většinu, že to, co jim nelíbí, vyřešíš za ně
5) zkraje neužívej přímý násilí! Na začátek jen zamachruj na nějaký divný máničky, např. když hrají něco přitaženýho za vlasy..
6) neboj, když to nep..ereš, příště budeš moct dát někomu přes drštku doopravdy, důležitý je, aby byl trochu jinej..
postup schvaluje NSDAP

 

autor: vef

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Úsporný balíček

Co přesně chcete napadnout u ÚS? A myslíte, že máte šanci? A rozhodl už soud o vašich předchozích žalobách? Třeba ohledně valorizace důchodů? A ještě jedna všc, kdybyste byly po volbách u vlády. Co byste změnili nebo zrušili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

16:50 Mrznou bez jídla a vody. Ukrajina nařídila evakuaci. To není bojiště, jenom Poláci už mají dost

Polští řidiči kamionů nadále protestují proti neomezenému přístupu ukrajinských dopravců na polské ú…