VIDEO Vyplouvají na povrch skutečnosti, ze kterých jsem zděšený. A proč v něm nejsou neziskovky?! Senátoři vystoupili proti registru smluv

11.04.2017 20:55

Senát řeší zákon o registru smluv. Mnozí senátoři z něj nejsou ani trochu nadšení. Radko Martínek (ČSSD) je připraven navrhnout úplné zrušení tohoto zákona. Senátor za ODS Miloš Vystrčil apeluje na vládu, aby si uvědomila svou zodpovědnost a zákon přepracovala. Senátor Ivo Valenta si pak klade otázku, proč registr smluv nezahrnuje i neziskové organizace, které se za jeho uvedení v život notně přimlouvaly.

VIDEO Vyplouvají na povrch skutečnosti, ze kterých jsem zděšený. A proč v něm nejsou neziskovky?! Senátoři vystoupili proti registru smluv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference k senátnímu návrhu zákona na zrušení EET
reklama

O registru smluv se mluví už celá léta. V únoru tohoto roku se na hlavy koaličních poslanců ČSSD, ANO a KDU-ČSL snesl hněv platformy Rekonstrukce státu za to, že zákonodárci tento nástroj údajně přímo „vykostili“. Stanovili mimo jiné, že v něm nebudou muset své smlouvy zveřejňovat státní podniky. Lidovci se posléze „chytili za nos“ a přislíbili, že se tuto povinnost státním firmám pokusí znovu uložit. Nejeden senátor však není z registru smluv ani trochu nadšen.

TV Praha informovala např. o stanovisku senátora Ivo Valenty. „Já si myslím, že by bylo nejlepší celý ten zákon zrušit ... jelikož nebyl projednán v celém spektru společností, kterých se to dotýká, a najednou vyplouvají na povrch skutečnosti, ze kterých jsem docela zděšený,“ sdělil senátor. Podle jeho názoru brzy vzniknou aplikace, které budou vysávat informace z tohoto registru a budou je prodávat konkurenci.

Podobně argumentuje také senátor ČSSD Radko Martínek, podle něhož tento zákon neměl vůbec vzniknout, a přiklání se k jeho úplnému zrušení. Výhradami k zákonu se netají ani senátor za ODS Miloš Vystrčil. Tak, jak je ten zákon teď připraven, přinese podle senátora za ODS řadu problémů. Vláda by si podle jeho názoru měla uvědomit svou odpovědnost a zákon přepracovat.

Valenta přidal ještě jeden argument k zamyšlení. „Pokud tedy už přijmeme princip registru smluv, tak proč z něho jsou vyjmuty neziskové organizace, které pro něj samy bojují? Můj návrh zněl, aby neziskové organizace, které mají státní příspěvky nad milion korun, byly taktéž povinny uveřejňovat, jak hospodaří s těmito prostředky,“ doporučuje senátor.

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

12:21 Zakázat komunisty a další! O to v podstatě jde, přiznali z Milionu chvilek. Jenže...

Spolek Milion chvilek pro demokracii přišel s další výzvou, kterou už podepsala řada známých tváří. …