VIDEO Zcela mimořádný trapas z Kavčích hor. ČT ohlásila osvobození aktivisty Robinsona, ten ale dál sedí ve vězení

31.05.2018 0:01

Britský protiislámský aktivista Tommy Robinson byl propuštěn z vězení, kam byl poslán soudcem z Leedsu minulý pátek. Stalo se tak mimo jiné i díky iniciativě médií, která mu vyjádřila podporu. Tyto informace v žádném ze světových médií nenajdete. Ale v úterý večer jste je mohli slyšet z České televize. Veřejnoprávním redaktorům se při překládání zpráv z angličtiny podařil těžko uvěřitelný trapas.

VIDEO Zcela mimořádný trapas z Kavčích hor. ČT ohlásila osvobození aktivisty Robinsona, ten ale dál  sedí ve vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize na Kavčích horách
reklama

Anketa

Ohrožuje Okamurova SPD českou demokracii?

6%
94%
hlasovalo: 13651 lidí

V sobotu ParlamentníListy.cz informovaly o případu Tommy Robinsona, britského protiislámského aktivisty, který byl odsouzen na třináct měsíců v britské vězení za to, že chodil před budovou soudu v Leedsu, natáčel se při tom na telefon a vše streamoval na sociální sítě. V budově totiž právě probíhal soud s gangem pákistánských pedofilů a Robinson, který o případu informoval od počátku, chtěl mít „pokrytou“ i tuto část kauzy.

Jenže za podobnou činnost již byl v podmínce od loňského května, kdy natáčel soud s pedofily pro změnu v Canterbury. Tehdy soudkyně prohlásila jeho činnost za „jakési nezodpovědné a zcela nevhodné ‚reportování‘“, které nemá nic společného se svobodou slova a napařila mu tříměsíční trest s osmnáctiměsíční podmínkou.

Nyní dostal třináct měsíců natvrdo. Různí se informace, jestli od jeho zadržení před soudní budovou po jeho odsouzení uplynula hodina či pět hodin, každopádně to britská justice stihla v jednom jediném dni.

Během soboty začal jeho příběh pronikat do světových médií, včetně ParlamentníchListů.cz. V Londýně se na jeho podporu sešla velká demonstrace v řádech tisíců, jejíž účastníci došli až k mřížím oddělujícím sídlo premiérky Mayové na Downing street. Britská média ale musela o procesu mlčet, neboť soudce zakázal jakékoliv informace o Robinsonově procesu do té doby, než bude vynesen rozsudek nad zmíněným pákistánským gangem.

A mlčela například i Česká televize. Proto velmi překvapila informace, kterou odvysílala v úterý ve večerních hodinách.

Po jednadvacáté hodině se v rámci pořadu Devadesátka objevily záběry ze sobotní demonstrace na Robinsonovu podporu v Londýně. Titulek pod záběry zněl „Trest pro aktivistu Robinsona zrušen“.