VIDEO Zemanův první den v Číně: Velkolepé uvítání, investice i první dáma s Jágrem na hokeji

25. 4. 2019 12:46

Prezident Miloš Zeman je po páté v Číně. Do Říše středu tentokrát zavítal na summit k Nové Hedvábné stezce, osobně ho pozval tamní prezident Si Ťin-pching. Pozornost, jakou návštěvě české hlavy státu věnuje čínská státní televize CCTV, ukazuje, že v Číně vnímají Zemana jako váženého hosta.

VIDEO Zemanův první den v Číně: Velkolepé uvítání, investice i první dáma s Jágrem na hokeji
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Zeman v Pekingu s čínskou vicepremiérkou
reklama

Ve čtvrtek brzy ráno českého času dosedl na přistávací plochu pekingského letiště armádní airbus s prezidentem Milošem Zemanem na palubě. Hlavu státu doprovodil i druhý vojenský speciál s kapacitou zhruba stovky míst, který obsadili zástupci významných českých podniků. 

Návštěvy se v rámci české delegace účastní i legendární hokejový útočník Jaromír Jágr, kterého Miloš Zeman představí svému čínskému protějšku v rámci chystaného bilaterálního jednání.

V čínské metropoli je prezident Zeman teprve pár hodin, přesto stihl několik oficiálních jednání. Jednal s firmou CITIC Group, která rozvíjí aktivity v České republice, zavítal do Bank of China a zaštítil podpis dohod o nových investicích.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10651 lidí

Během slavnostního ceremoniálu bylo podepsáno hned několik dohod. Jedná se o memoranda o porozumění mezi Hospodářskou komorou České republiky a Bank of China, energetickým gigantem Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače a Bank of China a mezi CITIC Europe a Bank of China.

Později se Miloš Zeman setkal také s čínskou vicepremiérkou Sun Chunlan. „Pan prezident se na českém velvyslanectví setkal s místopředsedkyní vlády ČLR Sun Chunlan. Pan prezident na jednání vyslovil přání, aby Nová Hedvábná stezka vedla i do ČR. Vyjádřil se proti protekcionismu a varoval před obchodními válkami,“ napsal k tomu Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu.

Na české ambasádě hlava státu zahájí oslavy 70. výročí navázání diplomatických vztahů mezi naší zemí a Čínskou lidovou republikou. 

V průběhu slavnostní recepce na českém velvyslanectví v centru Pekingu dojde k podpisu dalších dohod mezi zástupci České republiky a Číny. Poté se Zeman s představiteli některých subjektů, s nimiž bude prostřednictvím dohod navázána spolupráce, soukromě setká.

 

 

S prezidentem je v Číně i první dáma Ivana Zemanová, která má vlastní program. Ta po příletu v Pekingu zavítala na slavnostní otevření nového Česko-čínského centra pro vzdělávání a rozvoj ledního hokeje. 

„Proběhlo krátké přátelské utkání českého a čínského hokejového týmu. Na slavnostní akci samozřejmě nesměl chybět Jaromír Jágr!“ uvedl k tomu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V příštích dnech zavítá český prezident na summit Second Belt and Road Forum, kde pronese projev. Plánováno je také setkání se zakladatelem čínské firmy Huawei, podpis dalších dokumentů o spolupráci a investicích a pochopitelně jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuc, tuc, fet a chlast. V centru Prahy proběhne technoparty. Až uslyšíte, kde to bude, padnete. Nevěřili nám to ani poslanci

4:43 Tuc, tuc, fet a chlast. V centru Prahy proběhne technoparty. Až uslyšíte, kde to bude, padnete. Nevěřili nám to ani poslanci

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, rozlehlý komplex barokních budov nedaleko Karlova mostu na Star…