VIDEO se zajímavým křikem plovoucích uprchlíků. A jedna neziskovka s nápadem, jak zabránit jejich utopení

30.08.2016 13:45

Více než 6500 uprchlíků bylo za posledních několik hodin zachráněno u libyjských břehů. V té souvislosti se na serveru YouTube.com objevilo sledované video. Jedna z neziskových organizací běžence brání a přišla s nápadem, jak zabránit tonutí běženců.

VIDEO se zajímavým křikem plovoucích uprchlíků. A jedna neziskovka s nápadem, jak zabránit jejich utopení
Foto: Rudolf Komár
Popisek: Protidemonstrace za přijímání uprchlíků a proti fašismu

„Alláhu Akbar!“ zní na videu z úst migrantů. Jak uvádí autoři videa, mainstreamová média sice neustále vykreslují zoufalou situaci ve Středomoří, kdy jsou údajně zachraňovány syrské ženy a děti, skutečnost je ale jiná. „Nelegálními přistěhovalci jsou většinou muži, Afričané a spolehlivě muslimové. Na záběrech získaných na Facebooku je vidět takzvaný uprchlík, který je ve člunu s dalšími mladými silnými muslimskými muži, zvedá ruku a křičí Alláhu Akbar,“ dodávají. A omlouvají se se zajímavou poznámkou také za špatnou kvalitu videa. „Afričtí muslimové mají o fous horší smartphony než jejich arabští kolegové,“ zaznělo.

Na stránkách Let'sFly2 Europe pro změnu požadují, aby uprchlíkům byl umožněn legální a bezpečný přístup do Evropy. Reagují tak právě na dnešní ranní situaci, kdy dramatická a rozsáhlá záchranná operace dvacet kilometrů od břehu Libye zachránila stovky běženců, mezi nimi byl například i pětidenní chlapec. 

„Povolený vstup do Evropy by zabránil utonutí ve Středozemním moři,“ uvádí se na webových stránkách s tím, že by také skončilo pašování a obchod s lidmi. „Kromě toho by EU získala určitou míru kontroly nad přílivem uprchlíků. Legální vstup umožní spravedlivé a rovné rozdělení uprchlíků mezi členskými státy,“ dodávají.

Více najdete ZDE.

Italská pobřežní stráž uvedla, že celkem ke čtyřiceti záchranným operacím ve Středozemním moři bylo využito osm gumových člunů, jedna velká loď a dvě pramice. „Mezinárodní organizace pro migraci uvádí, že za letošní rok dosáhlo italských břehů 105 342 migrantů. Mnozí z nich dorazili právě z Libye,“ píše The Guardian. Celkem již na cestě do Evropy zahynulo 2726 mužů, žen a dětí, a to především kvůli přeplněnosti lodí. 

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

15:55 Vzkaz pro Nerudovou: Nechte si omezit svéprávnost

Po poslední superdebatě lídrů pro nadcházející volby do Evropského parlamentu, kterou vysílala CNN P…