VÍME PRVNÍ Na Český rozhlas letí předžalobní výzva od Agrofertu. Jde o Kroupu

9. 2. 2018 14:24

ParlamentníListy.cz exkluzivně z okolí koncernu Agrofert získaly oficiální znění předžalobní výzvy, kterou právě Agrofert směřuje na veřejnoprávní Český rozhlas. Připomeňme, že ten je centrem mediální pozornosti zejména v souvislosti s údajnými investigativními materiály zaměstnance ČRo Kroupy.

VÍME PRVNÍ Na Český rozhlas letí předžalobní výzva od Agrofertu. Jde o Kroupu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Agrofertu na pražském Chodově

Jak stojí v textu, který máme k dispozici, Agrofert „pro vyloučení jakýchkoli nejasností“ vnímá jako velmi poškozující především dva momenty. Ty jsou samozřejmě součástí textů, které vydal novinář Kroupa. „Bez jakýchkoli důkazů jsme na základě domněnek byli veřejně před statisíci posluchačů obviněni z trestné činnosti.“ A dále: „Uvedená problematika byla v prvních odvysílaných příspěvcích prezentována tak, jako by šlo o záležitosti dotýkající se jen a pouze koncernu Agrofert,“ stojí v apelu, pod nímž je podepsaný letitý spolupracovník Andreje Babiše Alexej Bílek a místopředseda představenstva společnosti Josef Mráz.

z předžalobní výzvy I.:

Velmi zajímavá je také reminiscence, kterou Agrofert v žádosti o omluvu uvádí. Jde totiž o citaci závěrů RRTV z konce letošního ledna. Tehdy takzvaná „velká rada“ uvedla, že „žádá ČRo o podání vysvětlení, z jakého důvodu v sérii zpravodajských příspěvků, které se zabývaly obhospodařováním pozemků s neznámým majitelem, došlo k nedostatečně objektivní prezentaci problematiky…“ Rada také konstatovala, že „k vyjádření odborníků nebyla získána přímá reakce od společnosti Agrofert“.

Jak také někdejší Babišova společnost požaduje, omluva by měla být odvysílána v libovolný pracovní den v 7 ráno v hlavních zprávách na Radiožurnálu.

z předžalobní výzvy II.:

Reportáže Janka Kroupy na ČRo informovaly o tom, že Agrofert hospodaří na 1 700 hektarech polností s neujasněnou majetkovou strukturou. Agrofert do konce února minulého roku vlastnil Andrej Babiš. Reportáž dále poukázala na skutečnost, že na většinu pozemků pak navíc pobírá dotace. Místopředseda rady Tomáš Kňourek ji pak označil za neobjektivní, respektive použil expresivní termín „paskvil“. Dodal rovněž s podivem, jak může vypadat výsledek půl roku práce... Generální ředitel ČRo René Zavoral trvá na tom, že forma zpracování reportáží byla nedostatečná.

„Nezpochybnil jsem téma, které i nadále považuji za velmi závažné, ale vyjádřil jsem pochybnosti o formě zpracování. Zároveň jsem pronesl slova o podezření z načasování celé kauzy a použil jsem slova jako účelový a antibabišovské tažení. Neměl jsem tehdy k dispozici všechny relevantní informace, které později mé podezření o účelovosti vyvrátily, čemuž jsem osobně rád. Proto jsem i ve své odpovědi na stížnost společnosti Agrofert adresovanou Radě ČRo většinu jejích výtek jednoznačně odmítl a hájil tak práci redaktorů zpravodajství ČRo. Za výroky o účelovosti jsem se zároveň omluvil v rozhovoru pro DVTV zveřejněném 2. února, což bych rád udělal i dnes; beru tak tyto výroky zpět,“ uvedl Zavoral.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Nepovolené vniknutí za účelem spáchání trestného činu, varuje Slonkovou s Kubíkem Erik Best. A pronáší jasná slova o Babišově budoucnosti

18:13 VIDEO Nepovolené vniknutí za účelem spáchání trestného činu, varuje Slonkovou s Kubíkem Erik Best. A pronáší jasná slova o Babišově budoucnosti

HORKÉ TÉMA Jak to bylo s příběhem Rusa Protopopova o výletě s Babišovým synem na Krym a východní Ukr…