VÍME PRVNÍ Zeman Babiše podle Sobotkova návrhu neodvolá. Máme obsáhlé zdůvodnění Hradu

05.05.2017 12:48

Premiér Sobotka má s odvoláním ministra Babiše k 9. květnu smůlu. Prezident se celou věcí bude zabývat až po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května. ParlamentnímListům.cz Zemanovo rozhodnutí tlumočil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Ministr Babiš tak zůstane ve funkci ještě minimálně dva týdny.

VÍME PRVNÍ Zeman Babiše podle Sobotkova návrhu neodvolá. Máme obsáhlé zdůvodnění Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Andrej Babiš

Žádné odvolání Andreje Babiše se k 9. květnu neuskuteční. Prezident se celou věcí bude zabývat až po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května. ParlamentnímListům.cz Zemanovo rozhodnutí tlumočil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Ministr Babiš tak zůstane ve funkci ještě minimálně dva týdny.

Úřad vlády již doručil na Pražský hrad návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše. Sobotka jej navrhl odvolat k 9. květnu, což je již v úterý. U Miloše Zemana s tím ale nepochodí. ParlamentnímListům.cz informaci exkluzivně potvrdil mluvčí Jiří Ovčáček.

„Návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše již byl doručen do Kanceláře prezidenta republiky. Pan prezident se s dokumentem podrobněji seznámí až v pondělí 8. května. Není třeba spěchat. Pan premiér se i v tomto případě projevil jako člověk, který Ústavu České republiky nejenom nezná, ale zřejmě jí hluboce pohrdá,“ konstatuje jednoznačně Ovčáček.

Anketa

Chcete, aby byly předčasné volby?

20%
80%
hlasovalo: 7333 lidí

Zemanovi vadí, že Sobotka do návrhu na odvolání bez předchozí porady rovnou napsal datum, ke kterému by chtěl vicepremiéra Babiše odvolat. „Z návrhu na odvolání bez konzultace s prezidentem republiky si pan premiér svévolně stanovil datum 9. května. Takto solidní politik nepostupuje. Je to ostuda,“ uvádí hradní mluvčí.

„Pan prezident si se svým rozhodnutím trpělivě vyčká, především proto, že nelze vyloučit, že pan premiér opět svůj názor změní. Předpokládám, že celou věcí se pan prezident bude zabývat po návratu z návštěvy Číny. Datum 9. května si pan premiér může pověsit na Facebook a to je tak vše, co s tímto datem může dělat,“ doplnil nekompromisně Jiří Ovčáček pro ParlamentníListy.cz.

Bohuslav Sobotka v pátek dopoledne opět překvapil změnou svého rozhodnutí. Místo před tím avizované demise na tiskovce totiž uvedl, že žádnou demisi podávat nebude a navrhne Babišovo odvolání, o čemž uvažoval původně, ale vyloučil to s odůvodněním, že nechce z šéfa ANO udělat mučedníka.

Následovalo oznámení živě před kamerami, že premiér podá demisi vlády, a to ještě tento týden. Následně Sobotka své vyjádření korigoval s tím, že demisi sice podá, ale bude platit až zhruba od poloviny května. Ještě později řekl, že na Hrad sice půjde, ale žádnou demisi nepřinese. Definitivně vystoupil, jak známo, s návrhem na Babišovo odvolání.

Ve čtvrtek byl Sobotka u prezidenta Zemana na Hradě, jenže prezidentská kancelář podle Zemanových slov nedostala z Úřadu vlády aktuální informace, že premiér demisi nepřinese, a připravila aranžmá v sále včetně novinářů, jako by se demise konala. Sobotka byl evidentně překvapený a pustil se v přímém přenosu do prezidenta. Ten se uprostřed Sobotkovy řeči otočil a odešel ze sálu.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…