VV chtějí z návrhu vyrovnání s církvemi vypustit náhradu 59 mld.

29.05.2012 15:57

Věci veřejné chtějí z vládního návrhu o majetkovém vyrovnání s církvemi zcela vyškrtnout finanční kompenzaci církvím ve výši 59 miliard korun. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili předseda strany Radek John a předsedkyně klubu Kateřina Klasnová. Zatímco princip vyrovnání je podle Johna v pořádku, paragrafové znění obsahuje prý asi osm zásadních pochybení, která chtějí VV napravit pomocí pozměňovacích návrhů.

VV chtějí z návrhu vyrovnání s církvemi vypustit náhradu 59 mld.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John
reklama

Vláda navrhuje, aby stát vyplatil církvím postupně od roku 2013 59 miliard korun navýšených o inflaci. "Je to z důvodů neutěšeného stavu české ekonomiky a navíc - jedná se o nápravu některých křivd. Nemá to být naprostá kompenzace zcela všeho," zdůvodnila Klasnová návrh na vypuštění této části návrhu.

VV chtějí transparentnost

Cílem návrhů VV je podle Johna mimo jiné zajištění maximální transparentnosti vraceného majetku a hlavně zabránit prolomení historické lhůty až k roku 1919 a tehdejší pozemkové reformě. "Což bohužel v této chvíli paragrafové znění umožňuje," poznamenal John. Podle něj je skandální, že by církev nemusela prokazovat vlastnictví toho, co si nárokuje.

Pozměňovací návrhy podle Klasnové nenarušují podstatu dohody státu s církvemi, s výjimkou zrušení finanční kompenzace. VV také chtějí zrušit osvobození od daně z příjmu a daně z převodu nemovitostí v případě, že církve nabytý majetek prodají. Církve by podle ní měly mít zájem s majetkem hospodařit a ne ho prodávat. Klasnová také chce, aby v případě, že by církev nárokovala majetek, který jí nenáleží, musela zaplatit pokutu ve výši tržní ceny tohoto majetku.

Poslanci ODS budou zodpovědní

John upozornil, že pokud sněmovna pozměňovací návrhy VV nepodpoří, pak jeho strana nepodpoří ani celý návrh. Ten dohodla vládní koalice v době kdy ještě VV byly jejím členem. "Máme obavy, že částečné narovnání jedné historické křivdy by otevřelo tolik nových křivd, že nestojí za to takovýto zákon přijímat," dodal. Sněmovna se bude návrhem na vyrovnání zabývat na své řádné schůzi, která začne příští týden.

Premiér Petr Nečas po pondělní výkonné radě ODS uvedl, že církevní restituce jsou prioritou pro nejbližší měsíce. Čeká, že návrh podpoří všichni poslanci jeho strany. "Je to vládně a koaličně dohodnutý kompromis. I podle koaliční smlouvy vládně a koaličně dohodnutý kompromis dostává podporu od všech koaličních poslanců," řekl předseda vlády. Věří prý a vůbec nepochybuje, že všichni poslanci ODS se budou chovat zodpovědně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Povolíme spodní prádlo

18:42 Babiš: Povolíme spodní prádlo

Vláda se v pondělí chystá usnést o možnosti, že by byly od úterka otevřené prodejny s dětským obleče…