VV nechtějí jednotnou sazbu DPH, ani zmrazení důchodů

28. 2. 2012 12:52

Věci veřejné chtějí s koaličními partnery vést konstruktivní vyjednávání o rozpočtových opatřeních, která navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky. VV chtějí prosadit třeba zachování dvojí sazby daně z přidané hodnoty (DPH) a nesouhlasí s úplným zmrazením důchodů, zrušením porodného a se škrty v rozpočtu ministerstva školství. ČTK to řekla vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake.

VV nechtějí jednotnou sazbu DPH, ani zmrazení důchodů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předseda VV Radek John a místopředsedkyně vlády Karolína Peake
reklama

Nejmenší vládní strana se chce zapojit do debaty o progresivním zdanění vyšších příjmových skupin. Další zdroje příjmů do státního rozpočtu chce strana hledat také ve vyšším zdanění hazardu a v boji s šedou ekonomikou.

VV nedávají ultimáta, ale chtějí prosazovat svůj volební program

Peake po úterním jednání výkonné rady strany poznamenala, že do chystaných koaličních jednání VV nejdou s ultimáty, ale jejich východiska plynou z volebního programu. Věci veřejné tak v případě DPH trvají na nižší sazbě pro potraviny, léky a knihy, informuje ČTK.

Ekonomičtí ministři se v pondělí shodli na záměru zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH), omezit růst důchodů a zvýšit daně bohatým. Chtějí tím zabránit hrozícímu prohlubování schodku státního rozpočtu v následujících letech kvůli očekávanému nižšímu výkonu ekonomiky. Odbory i opoziční ČSSD návrhy na zrušení valorizace důchodů a růst DPH odmítají.

Navrhovaná opatření by měla vláda projednat do konce března, přeje si Nečas

Konkrétní podobu navrhovaných opatření chce premiér a předseda ODS Petr Nečas projednat v koalici do konce března, aby od dubna bylo možné zpracovat nutné legislativní změny. Jakékoliv změny musí být podle něj dosaženo ve shodě tří stran koalice. "Pokud bychom se nedohodli na základních parametrech státního rozpočtu pro rok 2013 a 2014, tak nemá vůbec význam v tomto vládním projektu pokračovat," uvedl předseda vlády v pondělí.

Letos budou ve státním rozpočtu zmraženy výdaje za zhruba 23 miliard korun, aby vláda udržela schodek rozpočtu na 3,5 procenta HDP. Pro další roky ale není možné udržet parametry vývoje veřejných financí bez zvýšení sazeb DPH a bez zmrazení důchodů na dva až tři roky. Dočasné zmrazení důchodů by podle představ ministerstva financí doprovázelo i dočasné zvýšení daně z příjmu vysokopříjmových skupin.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…