VZP: Jaké změny týkající se zdravotní péče přináší pro pojištěnce novela zákona o veřejném zdravotním pojištění?

07.09.2015 12:18

Ze změn, které se pozitivně dotknou přímo pojištěnců a možností jim poskytované zdravotní péče, bychom rádi upozornili na zavedení pojišťovnou hrazeného očkování proti pneumokokovým infekcím pro osoby starší než 65 let. Lidé z této rizikové věkové skupiny tak budou moci spojit bezplatné očkování proti chřipce, na které mají nárok už řadu let, i s bezplatným očkováním proti pneumokokům.

VZP: Jaké změny týkající se zdravotní péče přináší pro pojištěnce novela zákona o veřejném zdravotním pojištění?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora
reklama

Ženy by neměly přehlédnout, že je zpřesněna úprava pro úhradu služeb poskytnutých v souvislosti s umělým oplodněním, resp. věkový limit pro mimotělní oplodnění hrazené z veřejného zdravotního pojištění. V původním znění zákona byla uvedena horní věková hranice "do 39 let". Jistou nepřesnost tohoto stanovení hranice věku v zákoně řešila VZP v praxi dosud vstřícně tak, že hradila tuto péči ženám do 39 let včetně (tj. do 39 let + 364 dní). S účinností novely zákona od 1. 9. 2015 se hradí zdravotní služby poskytnuté na základě doporučení registrujícího gynekologa v souvislosti s umělým oplodněním, jde-li o formu mimotělního oplodnění (in vitro fertilizace), a to ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 39. roku věku, ostatním ženám pak ve věku od 22 let do dne dosažení 39. roku věku. Limitem tedy je věk 38 let a 364 dní. Úhrada je možná nadále nejvíce 3x za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše jedno lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, 4x za život.

Drobná úprava, která vlastně jen reflektuje praxi podloženou odbornými daty, se týká očkování dívek proti rakovině děložního hrdla. Provádí se standardně dvěma dávkami očkovací látky proti papilomavirům, nikoli třemi, jak bylo dosud v zákoně uváděno. Jinak se nic nemění – pojišťovnou hrazeno je očkování a vakcína v provedení nejméně ekonomicky náročném proti lidskému papilomaviru pro dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Dívky/ženy v jiném věku a chlapci/muži toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nemají.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění také řeší možnosti indikace protonové terapie – v příloze č. 1 zmíněného zákona (Seznam zdravotních výkonů z veřejného zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek) je protonová radioterapie uvedena s tím, jde o zdravotní výkon plně hrazený zdravotní pojišťovnou jen za určitých podmínek a po schválení revizním lékařem. Podmínkou úhrady je, že výkon byl proveden na základě indikace odborníků z některého z komplexních onkologických center. VZP podle těchto zásad protonovou léčbu hradila i před novelou zákona.

Ve Sněmovně i v Senátu byly projednávány i pozměňovací návrhy k zákonu, které by umožnily pacientům připlácet si legálně za lepší zdravotnické prostředky, například klouby nebo nitrooční čočky. Nenašly ale dostatečnou podporu a do novely zákona se nedostaly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: VZP
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…