Ročně se v ČR zjistí rakovina prsu u 6000 žen, zemřou 2000. Loni na veškerou péči spojenou s léčbou rakoviny prsu vydala VZP přes dvě miliardy korun. Test podle Hoňka může přinést úspory ročně v desítkách milionů korun, hlavně ale bude přínosem pro kvalitu života pacientek, které nebudou muset zbytečně podstupovat chemoterapii.
Test pomůže lékařům při rozhodování, jakou léčbu volit. VZP ho bude hradit pouze v komplexních onkologických centrech, kterých je v ČR 14. Mohou ho využít u pacientek se zhoubným nádorem prsu, které nemají zasaženy podpažní uzliny. Pokud u nich vznik nádoru souvisí s hormony, podstupují po operaci hormonální léčbu. Pro posílení účinku se přidává chemoterapie, u zhruba pěti procent těchto pacientek ale není z dostupných vyšetření jasné, zda chemoterapie zabere. To pomůže rozlišit nový test.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.



