VZP se zaměří na prevenci rakoviny

02.02.2015 10:49

Více než 11 miliard korun vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně na léčbu svých klientů s rakovinou. Nejvyšší díl z této částky si vyžaduje péče o klienty se zhoubnými nádory trávicího ústrojí – v roce 2013 to bylo přes 2,7 miliardy korun. Nejvíce pacientů v tomtéž roce podstupovalo léčbu rakoviny kůže (61 581). I proto se letos VZP rozhodla zaměřit své preventivní programy mimo jiné právě na prevenci onkologických onemocnění. Připojuje se tak symbolicky ke Světovému dni boje proti rakovině, který připadá na úterý 4. února.

VZP se zaměří na prevenci rakoviny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ústředí VZP v bývalém hotelu Flora

Každý rok odhalí lékaři v Česku rakovinu u zhruba 80 tisíc pacientů a přes 27 tisíc lidí ročně na zhoubný nádor zemře. Znamená to, že každých 20 minut umírá v tuzemsku jeden člověk na rakovinu. Prevence by přitom mohla mnoha těmto úmrtím předejít.

Příspěvek na prevenci rakoviny kůže

Šance na vyléčení je u pacientů se zhoubnými nádory o to větší, čím dříve se podaří onemocnění odhalit. U rakoviny kůže k tomu může zásadním způsobem přispět vyšetření kožních znamének. Už v roce 2014 proto VZP svým dospělým klientům poskytovala na vyšetření dermatoskopem až 500 korun. Tuto nabídku loni využilo 2 338 pojištěnců a VZP jim na příspěvcích vyplatila přes jeden milion (1 050 717 Kč).

Pro letošek VZP tuto svou nabídku rozšířila i na dětské klienty, přičemž pro dospělé platí samozřejmě nadále. Na vyšetření optickým dermatoskopem, které provede kožní lékař, mohou děti i dospělí získat příspěvek až 300 korun, na vyšetření digitálním dermatoskopem dokonce až 500 korun.

Příspěvek na odvykání kouření

Jako novinku letos VZP svým klientům nabízí příspěvek na odvykání kouření. Snad málokdo pochybuje o tom, že tento zlozvyk je často jednou z příčin vzniku zhoubných nádorů dýchacího ústrojí. V roce 2013 se s rakovinou těchto orgánů léčilo bezmála 17 tisíc klientů VZP (16 912) a náklady na péči o ně přesáhly tři čtvrtě miliardy korun (786 milionů Kč).

Klientům, kteří chtějí s kouřením skoncovat a snížit tak riziko, že onemocní třeba rakovinou plic, nabízí letos VZP až 500 korun. Příspěvek mohou získat na náklady spojené s nákupem léčebných přípravků zakoupených v době léčby pod dohledem lékaře. Zájemce musí doložit lékařem podepsaný doklad, že se jedná o léčbu v rámci odvykání kouření.

Příspěvek na vyšetření prostaty

Další naprostou novinkou, kterou VZP chystá, je příspěvek na preventivní prohlídku prostaty. Ve spolupráci s odbornou společností je připravován projekt včasného záchytu rakoviny prostaty u vybrané skupiny mužů. Tato aktivita je nicméně momentálně stále ještě ve fázi příprav. Detailní informace o podmínkách, za jakých bude možno získat tento příspěvek, proto budou zveřejněny do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Klienti o nich budou informováni na webu Klubu pevného zdraví.

Adresné zvaní na prohlídky

Kromě příspěvků na onkologickou prevenci, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, se VZP už od loňska podílí také na rozsáhlé preventivní akci ministerstva zdravotnictví. V rámci projektu adresného zvaní pozvala v loňském roce dopisem na prohlídky 1,2 milionu svých klientů, kteří na ně mají ze zákona nárok, ale neúčastní se jich. Konkrétně jde o vyšetření, která mají vyloučit rakovinu tlustého střeva a konečníku, rakovinu prsu a rakovinu děložního hrdla.

Díky této preventivní akci se loni prudce zvýšila účast klientů VZP na preventivním vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku (o 26 % oproti roku 2013) a přibylo i žen, které si nechaly vyšetřit prsa na mamografu (o 5,5 % oproti roku 2013).

Letos VZP znovu obešle dopisem všechny ty své klienty, které už na prohlídku pozvala loni, ale oni přesto nepřišli. Jen v lednu už pojišťovna rozeslala 177 tisíc těchto opakovaných pozvánek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…