VZP vysází stamiliony. Za podíl na elektronických knížkách

29. 7. 2010 15:19

Dodavatel elektronických zdravotnických knížek IZIP prodá část svých akcií Všeobecné zdravotní pojišťovně. Ta přitom už v minulosti vložila do společnosti miliony korun, informuje týdeník Ekonom.

VZP vysází stamiliony. Za podíl na elektronických knížkách
reklama

Všeobecná zdravotní pojišťovna plánuje utratit stamiliony korun za projekt soukromé firmy, který vznikal za podezřelých okolností. Chystá se totiž koupit dodavatele elektronických zdravotních knížek IZIP. „Podepsané Memorandum o porozumění jasně definuje cestuje, jak VZP získá zásadní vliv ve společnosti IZIP. Aktuálně jednáme o předání prvního pětiprocentního podílu," prozradil týdeníku Ekonom ředitel IZIP Jiří Pašek.

Zatímco z VZP se k chystané transakci nikdo vyjádřit nechtěl, druhá strana přidala podrobnosti. „Za pět procent akcií zaplatí VZP nominální cenu, tisíc korun za akcii," uvedl Pašek. Se ziskem 120 akcií získá kupec pětatřicetiprocentní výkon hlasovacích práv. „VZP získá status minoritního akcionáře s blokačním právem a k tomu pozici předsedy dozorčí rady," doplnil Pašek s tím, že v Memorandu se VZP zavázala, že odkoupí dalších až 25 procent firmy.

Projekt elektronických knížek přiklepli nynějším europoslancům ODS

Tento obchod se má uzavřít do léta příštího roku, ale už se neuskuteční za nominální, ale tržní hodnotu. Není tedy jasné, kolik bude VZP majetkový vstup do společnosti IZIP stát. Hodnota firmy se pohybuje mezi třemi a pěti miliardami korun, ale pojišťovna chce ocenění nechat na najatém poradci, kterým by měla být společnost PricewaterhouseCoopers.

Prostředky inkasují zakladatelé IZIP. Podle informací ze Sbírky listin jsou to většinový vlastník lékař Pavel Hronek a minoritní akcionáři, europoslanci za ODS Miroslav Ouzký, Milan Cabrnoch a Tomáš Mládek. „Mám drobné množství akcií, minoritní. Je to méně než pětina, ale majitelský aspekt toho podnikání je pro mne okrajový," komentoval Cabrnoch spoluvlastnictví firmy pro týdeník Ekonom.

Pojišťovna se neobtěžovala s vypsáním řádné soutěže

Právě tehdejší členové zdravotně-sociálního výboru Sněmovny Cabrnoch a Ouzký přišli s projektem elektronických zdravotních knížek za tehdejší ředitelkou VZP Jiřinou Musílkovou a získali exkluzivní zakázku, kterou posvětila správní rada VZP, jejímž členem byl mimo jiné i Cabrnoch. Pojišťovna dostala pokutu 800 tisíc za to, že nešlo o soutěž, protože se jí IZIP zúčastnil sám. Antimonopolní úřad tak dlouho otálel s rozhodnutím o odvolání, až došlo k promlčení pokuty.

V minulosti už VZP vložila do společnosti IZIP stovky milionů korun. Některé formou grantů, něco zaplatila za odvedenou práci. V počátcích IZIP v letech 2001 až 2004 získala firma od pojišťovny formou grantů 140 milionů. „Za služby poskytnuté v období 2004 až 2007 zaplatila pojišťovna 600 milionů korun," sdělil Ekonomu ředitel marketingu a komunikace IZIP Pavel Staněk.

Nejdřív VZP zaplatila vybudování systému, teď si koupí jeho podíl

Vypadá to, jako by si pojišťovna koupila jednu věc dvakrát. Nejdříve soukromá společnost IZIP za peníze vybrané z povinného zdravotního pojištění Všeobecnou zdravotní pojišťovnou vybudovala systém elektronických zdravotních knížek a poté si VZP tentýž systém koupí formou vstupu do společnosti.

Čtěte také:

Horák: Pacienti, nebojte se, VZP peníze zatím má 

Sobotka (ČSSD): Jak se krade ve VZP 

John odmítl kritiku Ratha kvůli časopisu VZP 

Foto: vzp.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nikdy neodstoupím!“ zahřměl z Partie Babiš. Velký výprask dostal „škůdce ekonomiky“ Středula

13:26 „Nikdy neodstoupím!“ zahřměl z Partie Babiš. Velký výprask dostal „škůdce ekonomiky“ Středula

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) rozjel v Partii CNN Prima News pořádnou kanonádu. Zopakoval, že ni…