Václav Havel prý byl ,,prcek s inteligentníma očima". Tak moc laskavý a slušný, až si tím škodil

10.12.2014 10:50

Na předposlední díl Českého století Pavla Kosatíka a Roberta Sedláčka s názvem Poslední hurá, který je věnován polistopadovým událostem, se snesla vlna kritiky kvůli tomu, jak je v něm vykreslen Václav Havel. Podle politického komentátora, publicisty a spisovatele Karla Hvížďaly jde o zásadní nepochopení Havlovy osobnosti.

Václav Havel prý byl ,,prcek s inteligentníma očima". Tak moc laskavý a slušný, až si tím škodil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Václav Havel, kterého ve filmovém cyklu ČT ztvárnil herec Marek Daniel, se zajíkal, nevěděl co s rukama, nebyl schopen pronést souvislou větu a většinu projevů četl z papíru. Takové ztvárnění našeho prvního polistopadového prezidenta podrobili mnozí kritice. Tak například někdejší Havlův spolupracovník a exministr obrany Alexandr Vondra osočil tvůrce seriálu, že udělali z Václava Havla blbečka.  

Podle Karla Hvížďaly tvůrci seriálu nepochopili Havlovu osobnost. „Problém je nejspíš v tom, že Václav Havel pro toho, kdo ho znal nejen z televize, byl osoba složitější, přemýšlivější, komplikovanější než zmiňovaní protagonisté, a pro toho, kdo s ním nejednal a kdo vychází jen z přepisů reálných dialogů, se tak může jevit,“ myslí si publicista.

Václav Havel prý neměl průpravu profesorských kolegů, kteří byli z přednášek zvyklí rychle artikulovat své myšlenky. Nikdy nebyl údajně ani ideologem. Neměl na všechno předem připravené odpovědi, o všem pochyboval, váhal, řešení hledal a události ho skutečně v listopadu svou rychlostí zaskočily.

Celý komentář k přečtení ZDE

Hvížďala jeho největší přednost spatřuje v tom, že uměl naslouchat a z debaty si vzít to nejdůležitější a shrnout to do několika podstatných vět. Podle něj měl navíc Havel téměř neomezené schopnosti se seznamovat, navazovat kontakty, a to nejen s lidmi mu svým ustrojením blízkými, ale i se vzájemně nesourodými, a dávat je dohromady.

Vzpomínky režiséra Miloše Formana, který s Havlem chodil do základní školy, to prý potvrzují. Forman totiž na Havla vzpomíná jako na prcka s inteligentníma očima, který byl tak laskavý a slušný, že si tím škodil. Před osudem otroka ho podle Formana chránila již tehdy vnitřní síla. „A tu měl skoro až do smrti, jenže ta se dá v televizi těžko předvést,“ konstatuje Hvížďala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…