Václav Havel prý kryl kapitalismus. Těžko se divit, že dnes jeho jméno zpeněžují

13.08.2015 20:44

Ačkoli za využívání svého jména po své smrti Václav Havel nemůže, dnes se v souvislosti s ním mluví především o poplatku při užití jména prvního českého prezidenta. Přitom by Václav Havel měl leccos co říci k uprchlické krizi. Jeho odkaz však už ale nestačí na to, aby otupil český nacionalismus, na jehož základě většina Čechů, Moravanů a Slezanů uprchlíky odmítá. Kde jsou dnes všichni ti, kteří zapalovali svíčku po smrti prezidenta?

Václav Havel prý kryl kapitalismus. Těžko se divit, že dnes jeho jméno zpeněžují
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bývalý prezident Václav Havel

„Havlovo pojetí hodného kapitalismu a občanské společnosti zafungovalo v devadesátých letech jako krytí pro normální kapitalismus, pro který demokracie není až tak podstatná. Kopat do Havla by se sice dalo na mnoho způsobů, ale je to v tomto kontextu zbytečné. Havel není Thatcherová a posmrtný hrníček s nápisem Still hate Havel se u nás asi nebude nikdy prodávat. Havel by protixenofobní heslo Refugees welcome, které se dnes objevuje na tričkách, nejspíše podporoval,“ můžeme se dočíst na serveru.

Jenže o tuto Havlovu stránku se dnes zajímá málokdo. Mnohem častěji se můžeme dočíst o tom, že užití Havlova jména stojí třicet tisíc a dokonce i za přístup na stránky někdejší Havlovy kanceláře. Proč? Že by Zdeněk Bakala platil tak málo, ptá se autor textu Pavel Šplíchal. Neměli bychom prý také zapomínat, že za to, co se dnes děje s Havlovým jménem, už sám Havel nemůže.

Celý text najdete zde

A pokud si vzpomeneme, kolik lidí přišlo zapálit svíčku po smrti prvního českého prezidenta, je dobré se zeptat, kde jsou ti lidé dnes, když jde o uprchlíky. Jak už bylo řečeno výše, Havel by se pravděpodobně postavil na jejich stranu. „Boj o českou svobodu je pro ně pořád věcí minulosti. Havlův étos se používá proti putinovskému autoritářství, na to české je ale, zdá se, krátký,“ doplňuje autor.

Havel chtěl Česko vrátit do Evropy, chtěl, abychom patřili do vyspělého západního světa a stavěli na humanistickém kapitalismu. Jenže tato představa naší náležitosti k Západu už zřejmě nepřitahuje tolik lidí jako dříve. Je to sen, který už nemá sílu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…