Václav Klaus byl ve Švédsku a vyvolalo to veliký rozruch v nejvyšších kruzích. Švédských i našich

07.11.2016 12:10

Premiér Bohuslav Sobotka se tento pátek vrátil ze Švédska, kde absolvoval při své dvoudenní návštěvě i setkání se svým protějškem Stefanem Löfvenem. Ve Stockholmu se mohl potkat i s Václavem Klausem, který zde obdržel Evropskou cenu svobody.

Václav Klaus byl ve Švédsku a vyvolalo to veliký rozruch v nejvyšších kruzích. Švédských i našich
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Současný premiér se s předchůdcem ve své funkci a pozdějším prezidentem České republiky pravděpodobně nesetkal, ale Klausova návštěva Stockholmu bezpochyby vyvolala ve zdejších médiích i veřejnosti mnohem větší vzrušení. Václav Klaus se v Grand Hotelu účastnil slavnostního galavečera pořádaného Aliancí pro přímou demokracii v Evropě (ADDE), jež v Evropském parlamentu sdružuje euroskeptické strany, a byl zde oceněn Evropskou cenou svobody.

Společně s Klausem obdrželi v pátek večer pozvánku od Švédských demokratů např. také bývalý dlouholetý šéf britské euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, bývalý litevský prezident Rolandas Paksas či spoluzakladatel Belgické lidové strany Mischaël Modrikamen a celé akci přihlížel i šéf Svobodných Petr Mach. Internetový server Local v poněkud káravém tónu představuje všechny účastníky slavnostního galavečera, které spojuje především kritický pohled na EU.

„Václav Klaus je bývalým českým prezidentem a spoluzakladatelem euroskeptické ODS, který strávil 23 let na vrcholu české politiky,“ píše Local s tím, že v době svého působení v prezidentském úřadu váhal s podepsáním Lisabonské smlouvy. Vedle Klausových pochybností o příčinách změn klimatu server nezapomíná připomenout, že byl Václav Klaus obviňován po své návštěvě Chile z „krádeže pera“.

„Vzhledem k jeho boji proti komunistickému režimu v bývalém Československu i jeho opozici vůči supranacionalismu Evropské unie je Václav Klaus jedním z hlavních obhájců sebeurčení a demokracie na evropském kontinentu,“ vysvětlil udělení Evropské ceny svobody právě Klausovi mluvčí Švédských demokratů, kteří rozesílali pozvánky všem zúčastněným a celý galavečer jako nejvlivnější euroskeptická strana ve Švédsku přímo organizovali.

Uspořádat setkání představitelů „krajní pravice“, jak jsou všichni kritici fungování EU či její přistěhovalecké politiky označováni, v přísně multikulturním a politicky korektním Švédsku se však ukázalo jako velmi troufalé. Terčem ostrých výpadů ze strany neziskových organizací a lidskoprávních aktivistů se stal vedle samotných účastníků a pořadatelů celé události také samotný Grand Hotel, jenž k pořádání akce poskytl své prostory.

Po zveřejnění informací o konání galavečera za účasti představitelů euroskeptických stran se na Twitteru doslova roztrhl pytel s rozčílenými reakcemi. Někteří lidé podle serveru Local vytrestali Grand Hotel tím, že mu navzdory jeho věhlasnému renomé dávali na jeho Facebooku v rámci hodnocení pouze jednu hvězdičku. Několik zákazníků zrušilo své rezervace v hotelu a nevoli dal v anonymním dotazníku najevo také personál hotelu.

Drtivý vnější i vnitřní tlak nakonec přinutil vedení k pokorné omluvě. „Ze zpětného pohledu musíme konstatovat, že jsme rezervaci na tento galavečer neměli přijmout. Kdybychom věděli, jak silné reakce pořádání této akce vzbudí na veřejnosti i mezi našimi zaměstnanci, snažili bychom se podepsanou smlouvu nedodržet. Za stopadesátiletou historii hotelu jsme nikdy nehodnotili aktivity našich hostů. Vše má však svoje hranice. V tomto případě jsme měli žádost o rezervaci odmítnout.“

Prohlášení Grand Hotelu zcela jistě uspokojilo rozrušené příznivce Evropské unie a „vítače“ uprchlíků, ale logicky zase nepotěšilo Švédské demokraty. Lídr Švédských demokratů v parlamentu Mattias Karlsson označil reakci Grand Hotelu za „bizarní a pokryteckou“. „Je znepokojivé, že mají levicová uskupení takový vliv na rozhodování soukromých institucí. Svoboda shromažďování a svoboda projevu jsou základní pilíře demokracie. Je velmi nebezpečné, pokud začnete umlčovat názory druhé strany, se kterými nesouhlasíte.“

Evropská cena za svobodu pro Václava Klause neunikla ani některým členům ODS. Velmi kriticky se k ní vyjádřil například dlouholetý zastupitel na Praze 2 a univerzitní profesor Radim Perlín, který se paradoxně coby pravicový politik v rámci svého vědeckovýzkumného zaměření věnuje bádání o „podpůrných a dotačních programech státu a nadnárodních neziskových organizacích“. „Blahopřeji Václavu Klausovi k převzetí významné ceny evropských fobů všech skupin. Jistě ji umístí na významné místo někam mezi doktorát z univerzity v Uzbekistánu a čilské pero,“ napsal na svém Facebooku sarkasticky a přidal odkaz na text z Respektu s titulkem „Klaus převzal ocenění na večírku evropských xenofobů“.

Klause se naopak zastal místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil, když se s nemenším sarkasmem zeptal Perlína, jestli „jako fakt cituje Šafaříkovou z Respektu“. „Takže vás chápu, že Klaus nic nedostal a že si to Respekt vymyslel, nebo máte na mysli, že je to důstojná cena? Nejste náhodou trochu zacyklovanej v poněkud černobílém vidění? Všichni okolo jsou nepřátelé, jenom já mám pravdu, že?“ reagoval Perlín. Zahradil diskuzi uzavřel s tím, že „zacyklovaná je tak akorát Kateřina Šafaříková a celá ta parta z Respektu“. „Klaus dostal cenu? Pojďme z něj udělat nacistu. Určitě to někdo nasdílí,“ dodal Zahradil, který za tento post sklidil téměř dvacet „lajků“ a za pravdu dala většina diskutérů v minisouboji s Perlínem právě jemu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Josef Provazník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

20:47 Konvička udeřil. Čína prý věděla, proč covid nenechat rozjet. Možná to prý tušili i u nás...

Protiislámský politický aktivista, entomolog, docent Martin Konvička sdílel na sociální síti Twitter…