Václav Klaus k Hermanovi: Lži osvětimského typu. Přepisování dějin. Před 20 lety...

17. 5. 2016 13:54

K víkendovému sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu, jehož se poprvé zúčastnil oficiální zástupce české vlády – ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) –, se na svém webu vyjádřil exprezident Česka Václav Klaus.

Václav Klaus k Hermanovi: Lži osvětimského typu. Přepisování dějin. Před 20 lety...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý prezident, profesor Václav Klaus
reklama

„Před více než 20 lety jsem – jako předseda vlády České republiky – pozval bavorského předsedu vlády Edmunda Stoibera na krátkou návštěvu do naší země. Sešli jsme se na několik hodin v Domažlicích, záměrně, aby to bylo nedaleko hranic. Čeští sociální demokraté, vedení Milošem Zemanem, tehdy hlasitě protestovali a trvali na tom, že český ministerský předseda má jednat výlučně s německým, nikoli bavorským kancléřem. Mnoho lidí na takové věci zapomíná,“ poznamenává Klaus k letošním událostem. Jak podotýká, Herman je totiž zástupce české vlády vedené sociálně-demokratickým předsedou. 

„Ministr Herman, tehdy kněz a sekretář kardinála Vlka, si už asi i v té době – stejně jako jeho šéf – myslel, že se má historie 2. světové války přepsat a že se mají ze sudetských Němců udělat oběti nikoli Hitlera, ale Čechů. Před dvaceti lety jsme ještě měli sílu říkat, že je to lež – jak oni říkají – osvětimského typu,“ pokračoval ve svém komentáři Klaus. 

Následně si povšiml textu v deníku Münchner Merkur, který otiskl rozhovor s u nás nechvalně známým europoslancem Posseltem. Ten byl nadepsán jeho výrokem, jenž v překladu znamená chladnokrevně připravený zločin.

Původní text ZDE.

„Nemluvil o Hitlerovi a jím vyvolané druhé světové válce. Mluvil o odsunu sudetských Němců. Asi už je to dnes politicky korektní ‚novou‘ pravdou,“ uzavřel Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…